? wykonanie wyroku i potrącenie kosztów.
[b]Inne odrębności:[/b]
? proces prowadzi trzech sędziów zawodowych sądu okręgowego;
? powództwo wytacza wybrany reprezentant grupy albo rzecznik konsumentów;
? obowiązuje przymus adwokacki;
? można ustalić honorarium jako procent od wygranej, do 20 proc.[/ramka]
[ramka][b]Powiedzieli dla „Rzeczpospolitej” [/b]
[b]Katarzyna Urbańska, radca prawny PKPP Lewiatan[/b]
[b]Nie dokonano oceny skutków tej ustawy dla Skarbu Państwa i gospodarki. [/b]Przeraziły nas doświadczenia z USA, zwyrodnienie tej instytucji, która często uderza w małe i średnie firmy, grożąc im upadłością. Istnieje ryzyko, że ktoś może zbijać kapitał na finansowaniu procesów z powództw zbiorowych.
[b]Małgorzata Sieńko, radca Prokuratorii Generalnej SP[/b]
[b]Osoby występujące z roszczeniami reprywatyzacyjnymi[/b] będą musiały ich dowodzić tak samo jak w zwykłych procesach, muszą być jednakowe podstawy odpowiedzialności. Najczęściej jednak takie roszczenia nie mają tej samej podstawy faktycznej, tryb grupowy nie znajdzie więc zastosowania.
[b]Lech Obara, radca prawny[/b]
[b]Wyłączenie przez Senat możliwości wytaczania pozwów grupowych[/b] w sprawach pracowniczych jest dla mnie rozczarowaniem. Miały przecież chronić słabszych w sporach sądowych z silniejszymi. Z drugiej strony nie zadbano o interesy Skarbu Państwa i gmin, którym grozić będą roszczenia, np. reprywatyzacyjne.
[b]Paweł Pietkiewicz, adw. z kanc. CMS Cameron McKenna[/b]
[b]Grupa wnoszących pozew zbiorowy nie musi zrzeszać wszystkich uprawnionych[/b]; takich grup, i to konkurujących ze sobą, może być więcej. Taka konkurencja będzie zapewne zmniejszać gotowość pozwanych do zawarcia ugody. Jednocześnie prawnicy reprezentujący grupy mogą konkurować ze sobą, np. wysokością wynagrodzenia. I to jest pozytyw.
[b]Rafał Kos, kancelaria Kubas, Kos, Gaertner[/b]
[b]Cała masa roszczeń, które będą kwotowo drobne, także konsumenckich,[/b] najprawdopodobniej nie będzie egzekwowana na tej drodze ze względu na konieczność przejścia procedury przystąpienia do pozwu zbiorowego oraz wniesienia wpisu.
[b]prof. Michał Romanowski, członek Komisji Kodyfikacyjnej PC[/b]
[b]Cechą wszelkich postępowań – niezależnie od kraju[/b] – jest to, że sąd zarządza procesem. Ten projekt ustawy kwestii zarządzania procesem w ogóle nie rusza, co jest istotną wadą z punktu widzenia celu, który chce ona osiągnąć. Tych trzech sędziów zawodowych nie powinno ograniczać się do czynności procesowych.
[b]Mec. Rafał Kolano z KP Kolano & Michalski & Tarnawski[/b]
[b]Niezbędny jest czas na rozpoznanie nowej instytucji w jej działaniu.[/b] Z pewnością wyroki w tych sprawach przyczynią się do ujednolicenia orzecznictwa zasądzanych kwot. To istotne, tym bardziej że w procesach o odszkodowania, zadośćuczynienia z deliktów jest duża rola, ale też swoboda sędziów.[/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=m.domagalski@rp.pl]m.domagalski@rp.pl[/mail][/i]