W postępowaniu cywilnym niezwykle istotne znaczenie ma problem prawidłowego wykazania umocowania do działania za stronę będącą osobą prawną przez składającego pismo procesowe, np. pozew, wniosek lub środek zaskarżenia. W imieniu osoby prawnej działają członkowie zarządu, prokurenci albo pełnomocnicy, konieczne jest więc udokumentowanie, że osoba, która podpisała pozew lub inne pismo, albo udzieliła pełnomocnictwa procesowego, ma prawo reprezentowania tej osoby (art. 68, art. 89 § 1 i art. 126 § 3 kodeksu postępowania cywilnego).
Na tym tle rodzą się różnorodne problemy, z których część znalazła już swoje miejsce na wokandzie Sądu Najwyższego, m.in. zagadnienie, czy adwokaci i radcowie prawni mogą sami poświadczać za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentów, o których mowa w art. 68 k.p.c. (w praktyce odpisy z KRS).
Intensywny obrót gospodarczy i prawny sprawia, że wiele osób prawnych, np. banki, spółki przewozowe czy windykacyjne, wnosi pozwy lub wnioski klauzulowe w masowych ilościach – od kilkunastu nawet do ponad 1000 miesięcznie, i to licząc tylko w odniesieniu do jednego wydziału sądu.
W związku z tym pojawiło się pytanie, czy zawsze umocowanie do działania w imieniu strony (osoby prawnej) musi zostać wykazane dokumentem złożonym do akt sprawy, czy też może zostać udokumentowane w inny sposób? Chodzi mianowicie o możliwość składania odpisu z KRS, a nawet pełnomocnictwa procesowego – ogólnego lub rodzajowego – jednorazowo, w formie załącznika do tzw. dziennika ogólnego wydziału sądu, do którego wnoszone są masowo sprawy, zamiast do akt każdej sprawy.
Tę niekiedy spotykaną praktykę strony (pełnomocnicy) uzasadniają względami pragmatycznymi, finansowymi, a nawet potrzebą ochrony środowiska (mniejsze zużycie papieru, tonera, oszczędność czasu).