Nie wszyscy muszą ponosić koszty sądowe

Chciałbym złożyć do sądu pozew. Wiąże to się jednak z wpłaceniem dużej kwoty. Czy sąd może mnie zwolnić z tej opłaty?

Aktualizacja: 13.12.2008 07:13 Publikacja: 13.12.2008 01:53

Nie wszyscy muszą ponosić koszty sądowe

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Zgodnie z art. 102 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179014]ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych [/link]zwolnienia takiego może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny.

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych nie podlega żadnym opłatom. Można go złożyć z właściwym pismem procesowym do sądu rozpatrującego sprawę. W tej sytuacji nie opłaca się pozwu, tylko czeka na postanowienie sądu. Wniosek można zgłosić również ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa już się toczy. Sąd, wydając postanowienie, może zwolnić stronę w całości lub w części albo też oddalić wniosek o zwolnienie.

Do wniosku trzeba będzie dołączyć formularz urzędowy. Można go otrzymać w sądzie lub pobrać ze strony internetowej ([link=http://www.ms.gov.pl/]www. ms. gov. pl[/link]) Ministerstwa Sprawiedliwości. Formularz należy rzetelnie i dokładnie wypełnić, wskazując aktualną sytuację rodzinną. Chodzi tu o podanie takich danych jak wszystkie źródła utrzymania rodziny, dochody oraz o posiadanym majątku. Na podstawie uzyskanych informacji sąd podejmie decyzję w sprawie zwolnienia.

Jeżeli na podstawie okoliczności sprawy lub oświadczeń strony sąd poweźmie wątpliwości, jaki istotnie jest stan majątkowy domagającego się zwolnienia, może zarządzić stosowne dochodzenie. Stronie, która uzyskała zwolnienie na podstawie świadomego podania nieprawdziwych okoliczności, zostanie ono cofnięte i będzie ona ukarana grzywną w wysokości do 1000 zł.

Jeśli sąd nie zwolnił strony z obowiązku uiszczenia kosztów, a ona nie zamierza wnieść zażalenia, to powinna w terminie wskazanym przez sąd opłacić pismo z wnioskiem o zwolnienie. Gdy strona tego nie uczyni, sprawa nie będzie mogła się odbyć. Ponadto w razie oddalenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych strona nie może ponownie się go domagać, powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku.

Obok zwolnienia z kosztów osoby w trudnej sytuacji finansowej mają prawo do ubiegania się o adwokata lub radcę prawnego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem