Reklama
Rozwiń

Sąd nie rozstrzyga, czy od pełnomocnictwa ma być opłata

Jeśli dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa w danej sprawie podlega opłacie skarbowej bądź osoba posługująca się nim nie jest objęta zwolnieniem, brak zapłaty w chwili złożenia dokumentu w sądzie powoduje powstanie zaległości

Aktualizacja: 21.01.2009 06:28 Publikacja: 21.01.2009 06:18

Sąd nie rozstrzyga, czy od pełnomocnictwa ma być opłata

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 czerwca 2008 r. (I SA/Gl 98/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Organ podatkowy określił podatnikowi prowadzącemu kancelarię adwokacką zobowiązanie w opłacie skarbowej od pełnomocnictwa złożonego w sądzie. Podatnik odwołał się od tej decyzji.

Organ II instancji utrzymał ją jednak w mocy. Stwierdził, że opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Nie podlega opłacie skarbowej złożenie pełnomocnictwa w sprawach zatrudnienia i wynagrodzeń za pracę. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii ciąży na mocodawcy i pełnomocniku lub przedsiębiorcy i prokurencie. Obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia takiego dokumentu w organie administracji publicznej lub w sądzie.

Organ drugiej instancji ustalił, że prezes sądu rejonowego poinformował organ podatkowy pierwszej instancji o nieuiszczeniu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w sprawie dotyczącej podwyższenia renty wyrównawczej, wskazując, że roszczenie to nie stanowi wynagrodzenia za pracę. Pismo to stanowiło podstawę wydania postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego zakończonego wydaniem decyzji określającej zobowiązanie. Adwokat wniósł na to pismo skargę do sądu.

[wyimek]Sąd nie rozstrzyga, czy dokument podlega opłacie skarbowej. Decyduje o tym fiskus[/wyimek]

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Zdaniem WSA, rozstrzygając sprawę, organy podatkowe naruszyły przepisy procedury. [b]Opłacie skarbowej podlega konkretny dokument, a nie czynność prawna nim stwierdzona. Opłata należna jest więc od dokumentu albo jego odpisu, wypisu lub kopii, o ile zostanie złożony m.in. w postępowaniu sądowym. Samo sporządzenie dokumentu – udzielenie pełnomocnictwa – nie podlega opłacie.

O tym, czy dokument złożony w danym postępowaniu, stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, korzysta ze zwolnienia od opłaty skarbowej, decyduje jego treść, tj. zakres udzielonego umocowania oraz sprawa, w jakiej został on złożony.[/b]

Sądy przekazują organowi podatkowemu właściwemu w sprawie opłaty skarbowej zbiorczą informację o przypadkach nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej od złożonych w sądzie dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa. Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Złożenie w postępowaniu sądowym dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa bez uiszczenia należnej opłaty skarbowej rodzi po stronie sądu jako instytucji obowiązek przekazania organowi podatkowemu stosownej informacji o określonej treści. [b]Organ sądu nie bada jednak ani nie rozstrzyga o tym, czy złożony do akt konkretnej sprawy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa podlega lub nie podlega opłacie skarbowej, czy też dany podmiot składający taki dokument jest od niej zwolniony.[/b]

[b]Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 czerwca 2008 r. (I SA/Gl 98/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń