[b]Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 10 czerwca 2008 r. (I SA/Gl 98/08)[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Organ podatkowy określił podatnikowi prowadzącemu kancelarię adwokacką zobowiązanie w opłacie skarbowej od pełnomocnictwa złożonego w sądzie. Podatnik odwołał się od tej decyzji.
Organ II instancji utrzymał ją jednak w mocy. Stwierdził, że opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Nie podlega opłacie skarbowej złożenie pełnomocnictwa w sprawach zatrudnienia i wynagrodzeń za pracę. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii ciąży na mocodawcy i pełnomocniku lub przedsiębiorcy i prokurencie. Obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia takiego dokumentu w organie administracji publicznej lub w sądzie.
Organ drugiej instancji ustalił, że prezes sądu rejonowego poinformował organ podatkowy pierwszej instancji o nieuiszczeniu opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w sprawie dotyczącej podwyższenia renty wyrównawczej, wskazując, że roszczenie to nie stanowi wynagrodzenia za pracę. Pismo to stanowiło podstawę wydania postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego zakończonego wydaniem decyzji określającej zobowiązanie. Adwokat wniósł na to pismo skargę do sądu.