Przewiduje to projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E1ECEE75A71AAA4079574FFC948E910?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link] autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma ona usprawnić postępowanie administracyjne, wyeliminować luki prawne oraz wprowadzić całkowicie nowe rozwiązania dotyczące petycji. Zmiany przygotowano na podstawie propozycji ministrów i wojewodów, krajowej reprezentacji samorządowych kolegiów odwoławczych oraz sugestii trybunału strasburskiego.
Obecne przepisy k.p.a. nie przewidują skargi na przewlekłość postępowania, ale wyłącznie na bezczynność urzędów. Tymczasem zwlekają one niejednokrotnie z wieloma czynnościami bądź wykonują działania pozorne – co powoduje, że formalnie nie są bezczynne. Na istniejącą lukę prawną zwracał uwagę Naczelny Sąd Administracyjny, a ostatnio również trybunał strasburski.
[b]Po nowelizacji będzie można składać zażalenie na przewlekłość postępowania do organu wyższej instancji oraz skargę do sądów administracyjnych. Za przewlekłe prowadzenie postępowania sądy będą mogły wymierzyć karę grzywny.[/b]
Do kodeksu, który obecnie reguluje jedynie składanie skarg i wniosków, mają być wprowadzone nowe przepisy dotyczące składania petycji do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych. Petycję będzie można wnieść w interesie publicznym, własnym lub innej osoby. Szczegółowe zasady przyjmowania i rozpatrywania skarg, wniosków i petycji ma określić rozporządzenie Rady Ministrów. Projekt przewiduje ukrócenie tzw. skarg pieniackich, składanych wielokrotnie w tej samej sprawie mimo wykazania ich bezzasadności. Urząd będzie mógł wtedy podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z adnotacją w aktach sprawy, ale bez zawiadamiania skarżącego.
Autorzy nowelizacji chcieliby wyeliminować sytuacje, w których mimo kilkakrotnego uchylenia decyzji organu pierwszej instancji nadal wydaje on taką samą decyzję. Zgodnie z proponowanym nowym brzmieniem art. 138 k.p.a. ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w decyzji organu odwoławczego wiążą organ, któremu sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania.