Postępowanie wznawia się, jeśli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją aktu, na podstawie którego wydano orzeczenie – wprowadzenia takiej zasady chcą senatorowie. Projekt nowelizacji[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D399C8168CE33EB0EBB2D7618C63D950?id=75001] kodeksu postępowania karnego[/link] właśnie trafił do Sejmu. Senatorowie proponują zmienić przepisy dotyczące wznowienia postępowania, tak by obywatele mogli częściej korzystać z tej instytucji. Dzisiejsze przepisy odbiegają od rzeczywistości i są niezgodne z konstytucją (co potwierdził TK).
Dziś art. 540 § 2 kodeksu postępowania karnego stanowi, że można wznawiać postępowanie sądowe po wyroku TK tylko wtedy, gdy będzie to korzystne dla oskarżonego i gdy uznany za niekonstytucyjny przepis był podstawą skazania lub warunkowego umorzenia.
Wyklucza więc wznowienie postępowania zakończonego każdym innym orzeczeniem, np. postanowieniem.
– Wyłączenie możliwości wznowienia postępowania, czyli w istocie zamknięcie jednej z dróg ubiegania się i sprawiedliwe rozstrzygnięcie sądowe, jest ograniczeniem prawa do sądu – twierdzą senatorowie.
Niebawem ma się to więc zmienić.