Nieporównywalna jest np. liczba kontroli w wypadku urzędów różniących się wielkością i rodzajem obsługiwanych podatników. Przykładowo wyspecjalizowany US przeprowadzi jedną kontrolę, ale za to kompleksową, aż do granic możliwości czasowych przewidzianych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, podczas gdy mały w tym samym czasie zdoła przeprowadzić znacznie więcej prostych kontroli. Ponadto małe US nie kontrolują z reguły osób prawnych, a jeżeli już, to rzadko. Dość często robią natomiast kontrole wycinkowe, np. związane ze zwrotem VAT. Czasami mniejszy urząd skarbowy notuje kilka kontroli w ciągu jednego dnia, podczas gdy duży czy wyspecjalizowany na taką samą ich liczbę potrzebuje kilku miesięcy.
[b]Na co wobec tego powinni zwrócić uwagę ci, którzy chcą wiedzieć, jak wypada ich urząd skarbowy na tle innych?[/b]
Urzędy skarbowe porównują się z tymi o zbliżonej wielkości. Mogą to robić, ponieważ mają dostęp do ogólnopolskiej bazy danych w stworzonych przez nas tzw. hurtowniach danych, w tym hurtowniach tematycznych, obejmujących informacje np. na temat egzekucji czy kontroli. Z reguły przyglądają się konkurencji z tego samego województwa, ale wiemy, że chciałyby również mieć możliwość porównywania się z urzędami z innych województw. To jednak nie zawsze ma sens, bo trudno np. zestawić US działający na terenie o dużym bezrobociu strukturalnym z urzędem w stolicy, gdzie to bezrobocie jest stosunkowo niewielkie. Zupełnie inne uwarunkowania sprawiają, że dane są nieporównywalne, i to zarówno w zakresie uzyskiwanych wpływów podatkowych czy kształtowania się zaległości, jak i w zakresie egzekucji. Wiadomo przecież, że lepsza ściągalność zobowiązań podatkowych będzie tam, gdzie podatnicy mają stałe źródło dochodów, a tam, gdzie pracują dorywczo, np. w województwie warmińsko-mazurskim, znalezienie majątku, z którego można przeprowadzić egzekucję, wymaga od urzędników dużo więcej wysiłku i czasu. Warunki pracy są zatem całkowicie odmienne.
[b]Czy to znaczy, że także administracji podatkowej rywalizacja nie jest obca?[/b]
Wydaje mi się, że każdy US ma ambicję być tym lepszym. Sama zauważyła pani w opisie rankingu, że urzędy skarbowe, które rok wcześniej wypadły nie najlepiej czy wręcz źle, w tej edycji wyraźnie poprawiły swoją pozycję.
[b]Co spowodowało tę poprawę – urzędnicy pobieżnie przeprowadzali kontrole, byleby tylko uzyskać lepszy wynik, czy pokazali, że sprawnie można zrobić więcej?[/b]