Ma je uchwalić Sejm na tym posiedzeniu. To kolejna nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7F267377667A57BD87A1A6A36496813E?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], a jej autorzy nie kryją, że będą potrzebne następne.
[srodtytul]Pomoc, doręczenia, wyłączenia[/srodtytul]
Znika monopol Poczty Polskiej w doręczaniu pism sądowych, co zresztą od lat szwankuje. Doręczać je będzie można nie tylko przez woźnych, ale przez każdego tam zatrudnionego oraz firmy zajmujące się dostarczaniem korespondencji.
[b]Na adwokatów i radców nałożono obowiązek wymieniania się pismami procesowymi[/b] (jest to już stosowane w sprawach gospodarczych), co jak zauważyła podczas sejmowej debaty poseł Barbara Bartuś (PiS), może przyśpieszyć proces, ale też zawarcie ugody.
Ważna zmiana (która jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego) polega na możliwości uzyskania prawnika z urzędu nawet przez osoby niezwolnione z kosztów sądowych (wcześniej był to warunek uzyskania adwokata). Co więcej, osoba starająca się o prawnika za państwowe pieniądze będzie mogła wskazać adwokata czy radcę, którego chce mieć za pełnomocnika, a właściwa rada adwokacka lub radcowska „w miarę możliwości” wyznaczy go do tej sprawy.