Zgodnie z kodeksem cywilnym oraz art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić stronę, zarówno powoda, jak i pozwanego, od kosztów sądowych w części lub w całości. Sąd, przyznając zwolnienie, bierze pod uwagę to, czy osoba domagająca się zwolnienia jest w stanie ponieść te koszty bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Tylko częściowo
W części sąd zwolni z kosztów, gdy w pozostałej części strona będzie w stanie je ponieść. Może to polegać na zwolnieniu z ułamkowej lub procentowej części kosztów albo określonej ich kwoty, albo niektórych z opłat lub wydatków. Może też przyznać zwolnienie co do pewnej części roszczenia lub co do niektórych roszczeń dochodzonych łącznie (roszczenia te lub ich części sąd oznacza w postanowieniu o przyznaniu częściowego zwolnienia od kosztów sądowych).W praktyce oznacza to, że strona częściowo zwolniona z kosztów 'obowiązana jest uiścić opłaty oraz ponieść wydatki w takiej wysokości, jaka nie jest objęta zwolnieniem przyznanym przez sąd.
Przykład
Sąd zwolnił pana Jakuba z połowy opłaty od skargi na czynności komornika. Opłata wynosi 100 zł. Pan Jakub musi więc zapłacić 50 zł.
Jeśli sąd zwolni od kosztów sądowych w całości, strona nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych i ponoszenia żadnych wydatków związanych z procesem.