Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przygotowała sprawozdanie dotyczące petycji wniesionych do Senatu w 2013 r.
Ich liczba stale rośnie. W 2013 r. wpłynęły 673 petycje. Było ich w porównaniu z rokiem poprzednim aż czterokrotnie więcej. Zdecydowana większość dotyczyła indywidualnych spraw Polaków, a nie propozycji zmian w przepisach. Z tych powodów marszałek Senatu zdecydował się nadać dalszy bieg tylko 18 i przekazać je do dalszych prac do senackiej komisji.
Cztery petycje dotyczyły podwyższenia emerytur i rent. Apelowano także o przyznanie emerytom i rencistom uprawnienia do bezpłatnych leków. Kolejne cztery petycje były związane ze sprawami kombatanckimi i osobami represjonowanymi. Dwie dotyczyły prawa własności. Apelowano m.in. o uchwalenie przepisów określających zasady zwrotu nieruchomości rolnych i lasów przejęty przez państwo na podstawie dekretu PKWN.
Nad częścią z tych petycji nadal pracuje senacka komisja. Na podstawie jednej opracowała projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Przewiduje on zwolnienie z kosztów w wypadku wznowienia postępowania z tego powodu, że Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność danego przepisu.