Pierwsze autobusy elektryczne w Poznaniu przy wsparciu kancelarii WKB

W dniu 14 grudnia 2018 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu zawarło umowę na dostawę 21 niskopodłogowych autobusów miejskich o napędzie elektrycznym, które wyprodukuje i dostarczy Solaris Bus & Coach. Dostawa elektrycznych autobusów, to drugi – obok udzielonego we wrześniu zamówienia na budowę infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego – element projektu modernizacji floty MPK poprzez zakup ekologicznych pojazdów, które już w 2020 roku będą jeździły poznańskimi ulicami.

Publikacja: 24.12.2018 08:25

mat

MPK Poznań – przy wsparciu kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr – zawarło dwie umowy w sprawie zamówienia publicznego o łącznej wartości ok. 86 000 000 złotych:

- z Solaris Bus & Coach na dostawę 21 autobusów elektrycznych, o wartości ok. 74 mln złotych oraz

- z Ekoenergetyka-Polska Sp. z o.o. na budowę infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, o wartości ponad 12 mln złotych.

Zastąpienie części użytkowanej floty pojazdów spalinowych autobusami zeroemisyjnymi ma w założeniu doprowadzić do zredukowania emisji zanieczyszczeń powietrza na terenie całej aglomeracji poznańskiej. Będzie także pierwszym krokiem w realizacji celów, jakie nakłada na MPK Poznań ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Kancelaria WKB wspierała MPK Poznań w toku realizacji przedsięwzięcia zarówno na etapie przygotowywania dokumentacji, przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, jak i wyboru ofert najkorzystniejszych, a także w toku kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, który potwierdził prawidłowość wszelkich decyzji podjętych przez MPK Poznań. Przedsięwzięcie miało nowatorski charakter i wymagało sprostania całkowicie nowym wyzwaniom prawnym wynikającym z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Kluczowymi członkami zespołu doradzającego klientowi byli Jan Roliński (senior partner), Agnieszka Chwiałkowska (counsel) i Jarosław Kola (associate) w zakresie prawa zamówień publicznych. Klienta wspierali również Marta Midloch (counsel) w zakresie przygotowania umowy na budowę infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, Maciej Szambelańczyk (partner) we wszystkich kwestiach związanych z regulacjami w sektorze energetycznym oraz Sergiusz Urban (counsel), który doradzał MPK Poznań w zakresie aspektów prawa ochrony środowiska.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem