Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dwóch urzędników jednego ze śląskich urzędów skarbowych.

Poszło o stosowany przez skarbówkę od lat trik, gdy poprzez wszczęcie postępowania karnoskarbowego urzędnicy wydłużają sobie możliwość ściągnięcia podatku sprzed lat. Doradcy podatkowi od dawna alarmują, że takie postępowania są wszczynane bezpodstawnie, a przepis, który miał służyć walce z przestępcami, jest nadużywany w stosunku do zwykłych przedsiębiorców, i to gdy obowiązek dopłaty podatku wynika np. ze zmiany interpretacji przepisów przez resort finansów.

Czytaj także: Zdążyć przed przedawnieniem

 

Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita", tak było w tym przypadku. Przedsiębiorca działający w branży gastronomicznej, który na podstawie interpretacji indywidualnych, wydanych na jego wniosek, płacił 5 proc. VAT, nagle dowiedział się, że musi dopłacić różnicę do 8-proc. stawki podatku, bo Ministerstwo Finansów w 2016 r. w interpretacji ogólnej zmieniło wcześniejsze stanowisko.

By wydłużyć pięcioletni okres na ściągnięcie podatku, urzędnicy wszczęli postępowanie karnoskarbowe wobec przedsiębiorcy, choć zdaniem rzecznika małych i średnich przedsiębiorców było ono nie tylko bezpodstawne, ale i bezprawne.

– Nie jestem urzędnikożercą. Od dwóch lat obowiązuje jednak konstytucja biznesu, która przewiduje domniemanie niewinności przedsiębiorców i zasadę rozstrzygania wątpliwości na ich korzyść – mówi Adam Abramowicz. – Początkowo kierowaliśmy wnioski o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec takich urzędników, jednak nie były podejmowane lub szybko je umarzano. Interweniowaliśmy u szefa Krajowej Administracji Skarbowej i w Ministerstwie Finansów. Bezskutecznie. Pozostało złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie, w której naszym zdaniem ewidentnie doszło do nadużycia prawa – dodaje.

– Wielokrotnie omawialiśmy tę kwestię z rzecznikiem MŚP – odpowiada Paweł Jurek, rzecznik MF. – W Krajowej Administracji Skarbowej obowiązują szczegółowe wytyczne regulujące kwestie wszczynania spraw karnoskarbowych. Nie ma naszego przyzwolenia na automatyczne przedłużanie postępowań i nie ma takiej praktyki. Po rozmowach z rzecznikiem uwrażliwiliśmy w tej sprawie urzędy w całej Polsce i obecnie nie docierają do nas żadne niepokojące sygnały.