Prezes NFZ naruszył prawo w sprawie listy oczekujących na zabiegi rehabilitacyjne

Wniosek o nieskreślenie z listy oczekujących na zabiegi rehabilitacyjne wymagał decyzji administracyjnej.

Aktualizacja: 16.03.2022 09:36 Publikacja: 16.03.2022 06:17

Prezes NFZ naruszył prawo w sprawie listy oczekujących na zabiegi rehabilitacyjne

Foto: Fotorzepa / Dominik Pisarek

Pacjent skierowany na takie zabiegi wpisał się jednocześnie na aż pięć list osób czekających na rehabilitację ogólnoustrojową. Wystąpił też do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby go nie skreślać z list prowadzonych przez Centrum Rehabilitacji i Prewencji oraz przez Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej.

Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Gorzej jest z wykonaniem świadczeń. A że w niektórych województwach kolejki do zabiegów przekroczyły średnio rok oczekiwania, wyjściem z sytuacji miały się okazać listy usankcjonowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a także w rozporządzeniach.

Czytaj więcej

Sypią się wnioski o świadczenie kompensacyjne za NOP-y

Na tej podstawie OW NFZ wyjaśnił, że w celu otrzymania jednego świadczenia opieki zdrowotnej ze skierowania świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę u jednego świadczeniodawcy – nawet gdy posiada skierowania z różnymi rozpoznaniami.

Zasada ta ma zastosowanie do każdego świadczenia rehabilitacji leczniczej. Kolejne skierowania nie mogą być podstawą do dokonania wpisu na listę oczekujących na rehabilitację u innego świadczeniodawcy. Wobec tego wnioskodawca powinien wybrać placówkę, w której chce skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, informując jednocześnie drugiego świadczeniodawcę o rezygnacji. Pacjentów, których nazwiska powtarzają się na listach oczekujących na zabieg, OW NFZ skreśla z kolejki w konkretnej placówce.

Pacjent zwrócił się więc do prezesa NFZ o rozstrzygnięcie, czy NFZ może, wbrew jego woli, skreślić go z listy osób oczekujących na zabiegi rehabilitacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej. Prezes NFZ nie wypowiedział się jednak w tej kwestii, a jedynie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Wnioskodawca złożył więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a sąd ją uwzględnił i uchylił postanowienie prezesa NFZ. Stwierdził, że odmawiając wszczęcia postępowania, a więc faktycznie pozbawiając skarżącego świadczenia zdrowotnego, prezes NFZ naruszył prawo.

– Złożony przez skarżącego wniosek o nieskreślanie go z listy oczekujących na świadczenie zdrowotne powinien, zdaniem sądu, zostać rozpoznany poprzez wydanie decyzji rozstrzygającej, czy żądanie jest zasadne – uzasadniała wyrok WSA w Warszawie sędzia sprawozdawca Barbara Kołodziejczak-Osetek. – Sprawa nie została więc załatwiona właściwie. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt: VI SA/Wa 1956/21

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a