Doskonałym narzędziem CSR skierowanym do pracowników jest Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Polega on na tym, że pracodawca dokonuje na rzecz pracowników wpłat, które są inwestowane z myślą o emeryturze, a cały proces jest przejrzysty i bezpieczny dzięki nadzorowi państwa – PPE są rejestrowane w Komisji Nadzoru Finansowego, która w szczególności bada ich zgodność z przepisami prawa.
Pracodawcy są zgodni, że tylko odpowiedzialne podejście do pracowników przyciąga utalentowane osoby, które identyfikują się z firmą, a ich działalność przynosi pracodawcy wymierne profity Agnieszka Łukawska, Legg Mason TFI
Dlaczego PPE jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że nasze przyszłe emerytury z systemu obowiązkowego będą niskie. Eksperci szacują, że wyniosą one ok. 40 – 60 proc. wynagrodzenia. Doświadczenia Legg Mason pokazują, że niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków reformy emerytalnej, której rzeczywistym celem nie było wcale podniesienie świadczeń, tylko przerzucenie odpowiedzialności za przyszłe emerytury z państwa na samych obywateli. A waga PPE jest trudna do przecenienia. Na koniec 2008 r. średnia wartość rachunku w OFE wynosiła 9 368 zł, podczas gdy średnia wartość rachunku prowadzonego w ramach PPE wyniosła 11 325 zł. Tymczasem na ponad 13 mln obywateli objętych nowym systemem emerytalnym jedynie 850 tys. posiada IKE i tylko 325 tys. objętych jest PPE. W tym kontekście utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego jest miarą odpowiedzialności pracodawcy, który motywując pracowników jednocześnie pomaga im zgromadzić środki na godne życie na emeryturze.
Tworzenie PPE to czas konsultacji z załogą, co poprawia komunikację w firmie i ma walor edukacyjny. Niezależnie od funkcji motywacyjnej, utworzenie PPE jest też dla firmy korzystne finansowo - wpłaty do PPE są zwolnione z obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Zaoferowanie PPE jest dla pracodawcy tańsze niż danie podwyżki, a pracownika obciąża jedynie podatek od składki. Co ważne – wypłaty środków z PPE są zwolnione z tzw. „podatku Belki”.
Pracodawcy są zgodni, że tylko odpowiedzialne podejście do pracowników przyciąga utalentowane osoby, które identyfikują się z firmą, a ich działalność przynosi pracodawcy wymierne profity.