PKO BP rozważa sprzedaż biznesu emerytalnego – wynika z naszych informacji. Miałby to być efekt porządkowania grupy. Z około 30 spółek zależnych i stowarzyszonych docelowo ma pozostać w grupie niewiele ponad dziesięć. W lipcu np. podjęto decyzję o przeniesieniu zarządzania aktywami z domu maklerskiego do TFI.
– Trwa porządkowanie grupy PKO BP, ale zdecydowanie nie dotyczy to PTE – dementuje Paweł Borys, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Korporacji i Inwestycji PKO BP. – Oferowanie produktów oszczędnościowo-emerytalnych leży w naszej strategii. Wzmacniamy ofertę, o czym świadczy fakt, że towarzystwo emerytalne jako pierwsze ogłosiło, że będzie oferować indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Nie prowadzimy żadnych rozmów dotyczących sprzedaży PTE – dodaje Borys.
PKO BP Bankowy OFE jest ostatnio bardzo aktywny pod względem pozyskiwania nowych klientów od konkurencji. Od początku roku liczba uczestników funduszu zwiększyła się o prawie 60 tys., do ponad 528 tys. Od listopada towarzystwo emerytalne będzie mieć nowego prezesa Ewę Małyszko.
– Na kilka miesięcy przed zakończeniem akwizycji (ma być zakazana od 2012 r. – od red.) nikt, kto aktywnie zdobywa klientów, nie przyzna się, że planuje sprzedaż biznesu. Poza tym PKO BP nie jest w sytuacji, że musi szybko to zrobić – mówi nam jeden z rozmówców.
Zresztą już wcześniej grupa PKO rozważała sprzedaż biznesu emerytalnego. Przyznaje to Rafał Juszczak, były prezes PKO BP, a obecnie wiceprezes Prokom Investments. – Nie widziałem żadnej synergii dla grupy wynikającej z posiadania towarzystwa emerytalnego. A jej sprzedaż dałaby kilkaset milionów złotych – mówi Juszczak.