Grupa PZU przedstawiła wyniki za 2023. Bardzo dobry rok

Grupa PZU wypracowała w 2023 r. rekordowy w jej historii zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w wysokości blisko 5,8 mld zł. To o przeszło połowę więcej niż rok wcześniej.

Publikacja: 21.03.2024 13:10

Grupa PZU przedstawiła wyniki za 2023. Bardzo dobry rok

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Balawender

Grupa PZU ogłosiła w czwartek swoje wyniki za 2023 r.

Tak rosły zyski PZU

Jej zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, czyli na PZU, był w zeszłym roku o 52,5 proc. wyższy niż w 2022 r. i wyniósł 5,766 mld zł. Na taki wynik przełożył się m.in. wzrost przychodów ze sprzedaży z ubezpieczeń do blisko 27 mld zł (8,6 proc. r/r), z czego 2,7 mld zł dała sprzedaż polis za granicą (wzrost o 16,3 proc. r/r) oraz bardzo wysoka rentowność w najważniejszych dla Grupy PZU obszarach produktowych na rynku polskim.

Grupa PZU pochwaliła się też bardzo dobrym wynikiem z inwestycji na portfelu głównym, który w 2023 r. przekroczył 2,5 mld zł (wzrost o 12,1 proc. r/r). Należące do niej banki Pekao i Alior dołożyły do tego prawie 2 mld zł (wzrost o 241,6 proc. r/r).

Czytaj więcej

Ruszyła kadrowa miotła w PZU. Na początek nowa rada nadzorcza

– Wyniki wypracowane w 2023 r. stanowią solidny fundament dla kontynuacji rozwoju biznesu Grupy PZU i dalszego umacniania jej wiodącej roli w polskim sektorze finansowym. Pozytywnym sygnałem są nie tylko dynamika i wysokość rocznego wyniku, ale także jego jakość. Bazuje on na stabilnych fundamentach i powtarzalnych procesach w podstawowym dla PZU obszarze ubezpieczeń. Co więcej, obecny i prognozowany poziom stóp procentowych wciąż tworzy dobre perspektywy dla działalności inwestycyjnej Grupy oraz dla wyników banków wchodzących w jej skład – skomentowała Anita Elżanowska, członkini Rady Nadzorczej PZU, delegowana do czasowego wykonywania czynności prezeski PZU.

W samym czwartym kwartale zeszłego roku zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU sięgnął 1,631 mld zł i było o 35,6 proc. wyższy niż rok wcześniej. Wyniki wyraźnie przekroczyły oczekiwania rynkowe. W czwartek przed południem kurs akcji PZU na GPW zyskiwał blisko 5 proc. i zbliżał się do 50 zł.

Czytaj więcej

Kto zostanie nowym szefem PZU? Rusza kadrowa karuzela

Będzie dywidenda dla inwestorów PZU

W zeszłym roku do akcjonariuszy PZU trafiło 2,1 mld zł dywidendy z tytułu podziału zysku za rok 2022 r. powiększonego o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku za rok 2021 r. Dało to 2,4 zł dywidendy na akcję. – Są wszelkie podstawy, by kontynuować realizację założeń polityki kapitałowej spółki w zakresie dywidendy – oceniła Anita Elżanowska. – Zysk PZU, który jest kluczowy przy ustalaniu górnej granicy wypłaty, wzrósł z 1,6 mld zł w 2022 r. do niemal 4 mld zł w 2023 r. Również rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie dopuszczalnych poziomów dywidendy 2024 r. jest mniej restrykcyjna niż w latach ubiegłych  dodała.

Czytaj więcej

NIK skontrolowała państwowe spółki i fundacje. Firmy z grup Orlenu, PZU i KGHM z problemami

Dobra sprzedaż polis PZU

W minionym roku dynamicznie rosła przede wszystkim sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. Przychody Grupy PZU z ubezpieczeń w tym obszarze na rynku polskim wzrosły o 11,4 proc. r/r – do 16,1 mld zł. – W 2023 r. skoncentrowaliśmy się na rozwoju produktów pozakomunikacyjnych, które charakteryzują się mniejszą cyklicznością cenową niż produkty komunikacyjne. W tym segmencie mamy duże pole do rozwijania oferty dla naszych klientów. Na tle rynku jesteśmy też w stanie coraz lepiej zarządzać kosztem ryzyka w oparciu o wzbogacane danymi nieustrukturyzowanymi wewnętrzne bazy danych oraz stale rozwijane narzędzia analityczne. Przychody w grupie ubezpieczeń pozakomunikacyjnych wyniosły blisko 6,9 mld zł, co oznacza wzrost o 14,6 proc. w skali roku. Jednocześnie wynik operacyjny w tym segmencie wzrósł o 39,4 proc. r/r do 1,4 mld zł, co stanowiło ok. połowę wyniku wygenerowanego przez nas w obszarze ubezpieczeń majątkowych w Polsce – wylicza Tomasz Kulik, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy PZU.

Czytaj więcej

Rekordowy zysk Grupy PZU. W trzy kwartały więcej niż kiedykolwiek w rok

Przychody PZU z ubezpieczeń na życie w Polsce w 2023 r. wyniosły blisko 8,1 mld zł. – Dzięki atrakcyjnym produktom i zdynamizowaniu sprzedaży, wynik netto PZU Życie w 2023 r. sięgnął blisko 1,7 mld zł i był wyższy aż o 87,2 proc. niż rok wcześniej – poinformowała z kolei Aleksandra Agatowska, prezes PZU Życie.

Liczba umów zdrowotnych w Grupie PZU na koniec 2023 r. przekroczyła 3,4 mln (wzrost o 6,1 proc. r/r), a przychody całego filaru zdrowia wyniosły ponad 1,6 mld zł i były wyższe o 25,9 proc. niż rok wcześniej. TFI PZU pozostaje jednym z liderów rynku pod względem sprzedaży funduszy netto, która w minionym roku wyniosła 3 mld zł. Jest również mocnym wiceliderem rynku Pracowniczych Planów Kapitałowych, zarządzającym aktywami o wartości 4,6 mld zł (wzrost o 88,9 proc. r/r), co przekłada się na ponad 21-procentowy udział w rynku PPK.

Czytaj więcej

Wybory ciągną kurs PZU. Inwestorzy czekają na zmiany

Strategia na finiszu

Grupa PZU weszła w ostatni rok realizacji strategii „Potencjał i rozwój” na lata 2021-24. Jak twierdzi, wyniki wypracowane w 2023 r. oznaczają przekroczenie ambicji strategicznych wyznaczonych na 2024 r. w przypadku 4 z 7 kluczowych celów (m.in. zysk netto na poziomie 4,3 mld zł i wkład banków do wyniku w wysokości 1 mld zł) oraz mocne zbliżenie się do osiągnięcia pozostałych (m.in. przychody z ubezpieczeń brutto w wysokości 28 mld zł, przychody filaru zdrowia w wysokości 1,7 mld zł).

Grupa PZU ogłosiła w czwartek swoje wyniki za 2023 r.

Tak rosły zyski PZU

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
Roszady w największym polskim ubezpieczycielu. Były szef mBanku na czele PZU Życie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF