Ubezpieczyciel i reasekurator z Monachium wypracował w III kwartale 2,021 mld euro zysku netto przypadającego udziałowcom, więcej od 1,989 mld oczekiwanych przez analityków, ale mniej wobec 2,866 mld sprzed roku. Zysk operacyjny wskazujący na skalę zasadniczej działalności, zmalał o 14,6 proc. do 3,47 mld, bo firma wypłaciła 1,3 mld za skutki klęsk żywiołowych. Allianz miał do czynienia z wyjątkowo dozą liczbą roszczeń o odszkodowania po powodziach i burzach z gradobiciem latem w Europie, zwłaszcza w Niemczech, Włoszech i Austrii — stwierdziłīy AFP i Reuter. Obroty kwartalne wzrosły o 4,5 proc. do 36,5 mld euro, mimo zmniejszenia o 2 proc. sumy zarządzanych aktywów.

Czytaj więcej

Allianz przejął Avivę. Największa tego typu transakcja w Polsce

Mimo tego firma potwierdziła zamiar zrealizowania w całym roku celu osiągnięcia zysku operacyjnego 13,2-15,2 mld euro. Szef pionu finansowego Giulio Terzariol poinformował dziennikarzy, że powinien to być górny poziom tych widełek.

Do spadku zysku doszło pierwszy raz, bo w ostatnich kwartałach Allianz osiągał jego wzrost, po wyjściu ze strat związanych z wojną w Ukrainie, rozchwianymi rynkami i z pandemią. Łączny współczynnik, miara rentowności jego majątku i działu odszkodowań za wypadki pogorszył się w III kwartale do 96,2 proc. z 92,5 proc. rok wcześniej. Odczyty poniżej 100 proc. wskazują na poziom rentowności.

W sierpniu Allianz Trade zwrócił uwagę na na konsekwencje powszechnego ocieplania się klimatu. Ten dział ubezpieczeń kredytów uznał w opracowaniu na podstawie dostępnych danych i opracowań, że fale upałów mogą zmniejszyć światowy PKB o 0,6 pkta procentowego. Chiny mogą stracić 1,3 pkt, Hiszpania 1 pkt, Grecja 0,9, Włochy 0,5, USA 0,3 i Francja 0,1 pkt. Jeden dzień skrajnego upału (ponad 32 stopni) równa się połowie dnia strajku — uprzedził. Jednocześnie w upale maleje liczba godzin pracy, ludzie są wolniejsi, mylą się. Mniejsza wydajność pracy z powodu skrajnych temperatur jest dobrze znanym zjawiskiem — dodał Allianz Trade.