Takie dane opublikowało towarzystwo ubezpieczeniowe Europa po przeprowadzeniu badań na temat życia Polaków na emeryturze. Dodatkowo postanowiło doradzić, jak samodzielnie oszczędzać na emeryturę.
Andrzej Popielski, wiceprezes Grupy Europa odpowiedzialny kiedyś za promocję reformy emerytalnej w Polsce, przypomina, że obecnie polski system emerytalny składa się z trzech filarów: pierwszy jest zarządzany przez ZUS, drugi to OFE, gdzie odprowadzana jest część składki przekazywanej do ZUS, a trzeci – o nim będzie mowa – to dobrowolne oszczędzanie, które może przybrać różne formy. Jego celem jest przede wszystkim zapewnienie nam dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. W ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) osoby pracujące i opłacające składki dzisiaj finansują wypłacane obecnie emerytury. Ze względu na to, że zwiększa się liczba osób starszych przy relatywnie niższej liczbie osób w wieku produkcyjnym, możemy powiedzieć, że w perspektywie kolejnych 30 lat ten system będzie borykał się z problemem załatania dużego deficytu FUS.
Należy pamiętać, że wydłuża się nie tylko wiek emerytalny, ale i nasze życie, więc warto zacząć dbać o środki finansowe już dziś. Trzeba wziąć również pod uwagę to, że standard życia na emeryturze zdecydowanie obniża się w stosunku do tego sprzed niej, dlatego tak ważne jest, abyśmy wzięli przyszłość w swoje ręce i odpowiedzialnie podeszli do tematu finansowego bezpieczeństwa na starość.
W ocenie ekspertów Europy Polacy od lat preferują popularne, ale mało efektywne sposoby pomnażania pieniędzy, jakimi są lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe, ze względu na gwarancję bezpieczeństwa kapitału.
Z trzecim filarem najczęściej kojarzone są: indywidualne konta emerytalne (IKE), indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracownicze programy emerytalne (PPE).