Nie ma problemu, jeśli idziemy na imprezę masową, na którą wstęp jest płatny, wówczas – zgodnie z przepisami – musi zostać wykupione odpowiednie ubezpieczenie, jednakże np. koncert na rynku, czy na błoniach stadionu niekoniecznie musi być w ten sposób zabezpieczony. Dlatego warto indywidualnie sięgnąć po polisę OC i ubezpieczenie na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków i uważać, aby nie wypić więcej niż lampki szampana z okazji powitania Nowego Roku.
Ubezpieczyciele zachęcają jednak także organizatorów imprez, aby w każdej sytuacji wykupywali ubezpieczenie. Grzegorz Łapiński, z departamentu ubezpieczeń OC Warty uważa, że już w momencie przystępowania do organizacji imprezy o charakterze rozrywkowym należy dokładnie ją zakwalifikować czy ma charakter masowy czy zwykły. - Decyduje o tym przede wszystkim charakter imprezy oraz liczba udostępnianych miejsc - wyjaśnia. - Jeżeli organizowana impreza będzie zaklasyfikowana jako impreza masowa, na którą dodatkowo wstęp jest odpłatny wówczas na organizatorze imprezy będzie ciążył obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone uczestnikom imprezy.
O tym, czym mamy do czynienia z impreza masową, rozstrzyga ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r. W ustawie czytamy, że przez imprezę masową należy traktować odpłatna imprezę artystyczno-rozrywkowa, która odbywać się ma na stadionie lub w innym miejscu poza budynkiem w którym liczba miejsca przekracza tysiąc osób. Jeśli impreza odbywa się w hali lub innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy to liczba uczestników wynosi nie mniej niż pięćset osób. Do imprez masowych według ustawy nie należą np. festyny, widowiska teatralne i koncerty organizowane w szkołach, kinach, domach kultury ale również zamknięte imprezy pracownicze organizowane przez pracodawców. Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej regulowana jest z kolei Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 marca 2010r w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych.
- Zakres takiego ubezpieczenia jest bardzo szeroki, albowiem obejmuje praktycznie wszystkie szkody wyrządzone uczestnikom imprezy w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego organizatora imprezy masowej – zaznacza Łapiński. - W takich ubezpieczeniach nie można stosować żadnego umownego ograniczenia zakresu odpowiedzialności, szerszego niż katalog włączeń, który jest określony w rozporządzeniu. Z kolei suma gwarancyjna jest odzwierciedleniem rodzaju przeprowadzanej imprezy oraz liczby osób biorących w niej udział. Dlatego też wysokość składki ubezpieczeniowej zależy głównie od wysokości sumy gwarancyjnej.
Przykładowo organizator imprezy masowej organizujący koncert karnawałowy, przeprowadzany w budynku, gdzie liczba miejsc nie przekracza 1000 , minimalna suma gwarancyjna wynikająca z rozporządzenia wynosi 10 000 euro. W przypadku wzrostu liczby miejsc o każde kolejne 100 ponad 1 000 miejsc minimalna suma gwarancyjna wzrasta każdorazowo o 1.000 euro. Jak widać dla tego typu imprez masowych sumy gwarancyjne nie są wysokie. Stąd klienci bardzo często wnioskują albo o wyższe sumy gwarancyjne lub też o zawarcie dobrowolnego, nadwyżkowego ubezpieczenia OC ponad sumy określone rozporządzeniem.