Mieszkaniec Żor został potrącony na przejściu dla pieszych przez samochód. Doznał m.in. skomplikowanego złamania nóg. Musiał się poddać dwóm operacjom chirurgicznym.
W związku z tym, że był objęty grupowym ubezpieczeniem pracowniczym oraz dodatkowymi ubezpieczeniami grupowymi na wypadek leczenia szpitalnego oraz na wypadek operacji chirurgicznych, zażądał wypłaty stosownych świadczeń.
Ubezpieczyciel odmówił, uzasadniając, że mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości, co było wyłączną przyczyną wypadku. Okoliczność ta wynikająca z dokumentacji medycznej powoduje wyłączenie odpowiedzialności na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia.
Mężczyzna skierował sprawę do sądu, podnosząc, że prawidłowo korzystał z przejścia dla pieszych, a wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez kierującego pojazdem. Stan nietrzeźwości nie miał więc związku z wypadkiem.
Sąd Rejonowy w Żorach stwierdził, że roszczenie ubezpieczonego jest słuszne. Ustalił, że do zdarzenia doszło ok. godz. 23. Mężczyzna wraz z grupą osób przechodził przez przejście dla pieszych. W chwili gdy dochodził do końca przejścia, został potrącony przez samochód. Winę kierującego potwierdził sąd karny, skazując go na rok pozbawienia wolności. W postępowaniu karnym nie był podnoszony zarzut przyczynienia się pieszego do wypadku.