— Na mocy tego rozporządzenia otworzymy drogę do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Łącznie szacujemy, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku – mówił minister Horała podczas spotkania z dziennikarzami w piątek, 22 maja.
Tym rozporządzeniem mają zostać objęte Lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko w Modlinie, krakowskie Balice, port we Wrocławiu, w Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, rzeszowska Jasionka, lotnisko w Lublinie, Olsztyn Mazury, Zielona Góra, Bydgoszcz oraz Łódź.
Czytaj także: Porozumienie w LOT: obniżki pensji na czas kryzysu
Pieniądze te będą dzielone na zasadzie „kto większy, ten lepszy”. — Lotnisko Chopina, na którym w zeszłym roku zostało odprawionych ponad 18 mln pasażerów, dostanie więcej niż port w Modlinie, z którego skorzystało 3 mln pasażerów — tłumaczył minister.
Oprócz tego polskie lotniska mogą skorzystać z dodatkowych środków wsparcia, w tym 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia pracowników w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne, możliwości późniejszego opłacenia należności podatkowej, rozłożenia zaległego podatku na raty a także możliwość niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT, możliwości odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.