Pieniądze z Tarczy Antykryzysowej dla linii Enter Air

Polski Fundusz Rozwoju przyznał Enter Air pożyczkę płynnościową w kwocie 287 mln zł. Podpisanie umowy planowane jest do końca stycznia. A pieniądze z tego źródła powinny znaleźć się na koncie przewoźnika w lutym 2021 r.

Aktualizacja: 21.01.2021 13:52 Publikacja: 21.01.2021 13:47

Pieniądze z Tarczy Antykryzysowej dla linii Enter Air

Foto: Fot. materiały prasowe

Linia wystąpiła o środki z tego źródła w połowie 2020 roku.

– Informacja o przyznaniu pożyczki bardzo nas cieszy, a otrzymane środki przeznaczymy na wsparcie bieżącej płynności grupy. Dzięki nim będziemy mogli bez obaw zająć się przygotowaniami do sezonu letniego oraz realizacją naszego programu handlowego w najbliższych miesiącach. Widzimy duże zainteresowanie wyjazdami w nadchodzącym sezonie i jesteśmy przygotowani operacyjnie i sprzętowo na szybki powrót do normalnego latania – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Rok 2020 był dla Enter Air, tak samo jak i dla innych linii lotniczych bardzo trudny. Ruch lotniczy był uziemiany, a potem poważnie ograniczany. Przy tym przewoźnicy, tak samo jak i biura podróży o nowych obostrzenia dowiadywały się często dosłownie z godziny na godzinę. W efekcie Enter Air był w stanie wykorzystać jedynie 30 proc. swojego potencjału operacyjnego. - Niestety tak jak cała nasza branża ponieśliśmy duże straty i musieliśmy wystąpić o pomoc publiczną. Jesteśmy wdzięczni za pozytywną decyzję PFR, której beneficjentem będą przede wszystkim nasi pasażerowie – dodaje Grzegorz Polaniecki.

W tym roku, według najnowszych prognoz ruch wakacyjny ma osiągnąć przynajmniej 50 proc. zeszłorocznego.

Enter Air otrzyma wsparcie w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, które zostanie udzielone w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 287 mln zł. Uruchomienie pożyczki nastąpi po wynegocjowaniu i podpisaniu umowy pożyczki oraz po spełnieniu warunków w niej zawartych. Jak informuje spółka w komunikacie, umowa z PFR będzie zawierała standardowe postanowienia stosowane przy umowach podobnej wielkości, w tym w zakresie zabezpieczeń. Zakończenie negocjacji z PFR i podpisanie umowy planowane są w styczniu, a uruchomienie pożyczki w lutym 2021 r.

Enter Air podczas pandemii pracował dla rządów i instytucji innych krajów, zwożąc Francuzów z Zielonego Przylądka, Francuzów i Szwedów z Tunezji i Algierii, pracowników opieki medycznej do Niemiec, Anglii czy Norwegii i woził pomoc humanitarną dla Demokratycznej Republiki Konga. Samoloty przewoźnika docierały z różnych krajów Europy do Namibii, Hongkongu, na Wyspy Zielonego Przylądka, do Ghany, Mali, Kamerunu, na Sri Lankę, Wybrzeże Kości Słoniowej, do Angoli, Burkina Faso i Nigerii. 

Enter Air jest największą prywatną linią lotniczą działającą w Polsce. Linia przewiozła w Polsce w 2019 r. 2,5 mln pasażerów. Grupa współpracuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi biurami podróży latając w ponad 30 krajach od Islandii i Portugalii po Kenię i Wyspy Zielonego Przylądka.

Flota Enter Air składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 i dwóch Boeingów 737 MAX 8. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.

Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne