Linia wystąpiła o środki z tego źródła w połowie 2020 roku.

– Informacja o przyznaniu pożyczki bardzo nas cieszy, a otrzymane środki przeznaczymy na wsparcie bieżącej płynności grupy. Dzięki nim będziemy mogli bez obaw zająć się przygotowaniami do sezonu letniego oraz realizacją naszego programu handlowego w najbliższych miesiącach. Widzimy duże zainteresowanie wyjazdami w nadchodzącym sezonie i jesteśmy przygotowani operacyjnie i sprzętowo na szybki powrót do normalnego latania – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Rok 2020 był dla Enter Air, tak samo jak i dla innych linii lotniczych bardzo trudny. Ruch lotniczy był uziemiany, a potem poważnie ograniczany. Przy tym przewoźnicy, tak samo jak i biura podróży o nowych obostrzenia dowiadywały się często dosłownie z godziny na godzinę. W efekcie Enter Air był w stanie wykorzystać jedynie 30 proc. swojego potencjału operacyjnego. - Niestety tak jak cała nasza branża ponieśliśmy duże straty i musieliśmy wystąpić o pomoc publiczną. Jesteśmy wdzięczni za pozytywną decyzję PFR, której beneficjentem będą przede wszystkim nasi pasażerowie – dodaje Grzegorz Polaniecki.

W tym roku, według najnowszych prognoz ruch wakacyjny ma osiągnąć przynajmniej 50 proc. zeszłorocznego.

Enter Air otrzyma wsparcie w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, które zostanie udzielone w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 287 mln zł. Uruchomienie pożyczki nastąpi po wynegocjowaniu i podpisaniu umowy pożyczki oraz po spełnieniu warunków w niej zawartych. Jak informuje spółka w komunikacie, umowa z PFR będzie zawierała standardowe postanowienia stosowane przy umowach podobnej wielkości, w tym w zakresie zabezpieczeń. Zakończenie negocjacji z PFR i podpisanie umowy planowane są w styczniu, a uruchomienie pożyczki w lutym 2021 r.

Enter Air podczas pandemii pracował dla rządów i instytucji innych krajów, zwożąc Francuzów z Zielonego Przylądka, Francuzów i Szwedów z Tunezji i Algierii, pracowników opieki medycznej do Niemiec, Anglii czy Norwegii i woził pomoc humanitarną dla Demokratycznej Republiki Konga. Samoloty przewoźnika docierały z różnych krajów Europy do Namibii, Hongkongu, na Wyspy Zielonego Przylądka, do Ghany, Mali, Kamerunu, na Sri Lankę, Wybrzeże Kości Słoniowej, do Angoli, Burkina Faso i Nigerii. 

Enter Air jest największą prywatną linią lotniczą działającą w Polsce. Linia przewiozła w Polsce w 2019 r. 2,5 mln pasażerów. Grupa współpracuje z czołowymi polskimi i zagranicznymi biurami podróży latając w ponad 30 krajach od Islandii i Portugalii po Kenię i Wyspy Zielonego Przylądka.

Flota Enter Air składa się z 22 samolotów Boeing 737-800 i dwóch Boeingów 737 MAX 8. Przewoźnik posiada sześć stałych baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Paryżu i Zurychu oraz kilka baz sezonowych, m.in. w Londynie, Madrycie, Pradze i Tel Awiwie.