Sri Lanka wspiera Rosję. Ignoruje sankcje na samoloty i statki

Władze tonącej w kryzysie gospodarczym Sri Lanki dały rosyjskiemu reżimowi gwarancje, że nie będą respektować zachodnich sankcji i nie zajmą rosyjskich statków ani samolotów w swoich portach i lotniskach. Cena tej decyzji pozostaje utajniona.

Publikacja: 02.04.2023 12:48

Sri Lanka wspiera Rosję. Ignoruje sankcje na samoloty i statki

Foto: Bloomberg

„Władze Sri Lanki dały władzom rosyjskim gwarancje, że rosyjskie statki czy samoloty nie zostaną zatrzymane na wyspie; nie będzie też ryzyka aresztowań w przyszłości” – powiedział Bandula Gunawardana, minister transportu Sri Lanki w rozmowie z RIA Nowosti.

W czerwcu 2022 roku w Kolombo zatrzymano samolot Aeroflot Airbus A330-300. Był własnością irlandzkiej firmy leasingowej Celestial Aviation Trading 10 Limited. Firma żądała zwrotu bezprawnie przywłaszczonej przez Rosję maszyny.

Czytaj więcej

Pięć krajów UE wezwało Brukselę do odkupienia od nich ukraińskiego zboża

Władze Sri Lanki się na to zgodziły. Jednak później, pod naciskiem Kremla, sąd w Kolombo zezwolił na powrót samolotu do Rosji. Po zatrzymaniu samolotu Aeroflot zawiesił loty na Sri Lankę. Ruch lotniczy wznowiono w październiku.

W 2022 r. Sri Lanka tonęła w kryzysie gospodarczym spowodowanym przez nieudolne i skorumpowane władze. W minionym roku dawny Cejlon należał do 10 krajów świata o najwyższej inflacji. Według Trading Economics w marcu 2023 r. inflacja na Sri Lance wynosiła 50,6 procent, PKB na obywatela to 5430 dolarów (początek 2022 r.). Zadłużenie budżetu Sri Lanki wynosiło według ostatnich dostępnych danych (początek 2022 r.) 105 proc. PKB.

W 2022 r. władze Sri Lanki już na etapie negocjacji, odmówiły współpracy z rosyjskimi kartami Mirem ze względu na ryzyko objęcia ich wtórnymi sankcjami USA. Chcąc jednak uspokoić Kreml, Kolombo w listopadzie zgodziło się wydawać Rosjanom kart debetowych Visa i Mastercard. Jednak procedura jest skomplikowana, długotrwała i kosztowna. A kartę można fizycznie otrzymać tylko na wyspie.

Do tego karta debetowa wydana przez bank ze Sri Lanki jest niepewną inwestycją. Ponieważ kraj jest gospodarczym bankrutem, karty z tego kraju mogą być blokowane w innych państwach.

Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy