Łukaszenko nie polata. USA nakładają nowe sankcje, w tym na samolot

Biały Dom nałożył sankcje na samolot białoruskiego dyktatora, na zakłady samochodowe i wielu urzędników reżimu. Samolot Łukaszenki - Boeing 737 - pozostanie bez serwisu, części zamiennych i obsługi.

Publikacja: 24.03.2023 20:10

Łukaszenko nie polata. USA nakładają nowe sankcje, w tym na samolot

Foto: Bloomberg

Departament Skarbu USA poinformował, że rozszerzył sankcje wobec Białorusi. Samolot samozwańczego prezydenta został objęty restrykcjami. Mowa o Boeingu 737, który oficjalnie należy do rządu Białorusi, a jest używany przez Łukaszenkę, jego rodzinę i dwór do lotów prywatnych i oficjalnych, w tym międzynarodowych.

Sankcjami objęto również Białoruskie Zakłady Samochodowe (BelAZ) i Mińskie Zakłady Samochodowe (MAZ). Ponadto sankcje objęły szefów tych przedsiębiorstw - BelAZ Siergieja Nikiforowicza i MAZ Walerija Iwankowicza.

Czytaj więcej

Potężna francuska sieć opuszcza Rosję. Pomógł międzynarodowy bojkot?

BelAZ i MAZ są już objęte sankcjami Kanady i Unii. Departament Skarbu USA zarzuca kierownictwu tych przedsiębiorstw zastraszanie pracowników, którzy brali udział w protestach po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku. W przypadku MAZ wielu pracowników zostało zwolnionych.

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi została objęta sankcjami USA w 2020 roku. Teraz na listę sankcyjną zostali wpisani członkowie komisji, którzy od tego czasu weszli w jej skład, w tym przewodniczący Igor Karpenko. Karpenko też podlega unijnym i kanadyjskim sankcjom.

Sankcje oznaczają zakaz wjazdu do amerykańskiej jurysdykcji, prowadzenie biznesów z amerykańskimi podmiotami, zamrożenie aktywów itp.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Transport
Autosan w końcu produkuje broń. Pancerny waran znad Sanu
Transport
Linie lotnicze zbierają rezerwacje na lot elektrykiem. Odbędzie się w 2028 r.
Transport
Ukraińcy chcą więcej połączeń kolejowych z Polską. Testują swoje nowe wagony
Transport
Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów
Transport
OT Logistics stawia na rozwój w portach