I coraz częściej dochodzi do sytuacji, że stewardesy i stewardzi oraz piloci wymieniają się między sobą częściami garderoby. Niektórzy z nich wręcz grożą, że gotowi są w proteście przyjść do pracy nago.

Lufthansa przetrwała kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa dzięki pomocy publicznej. Tyle, że ponad 9 mld euro, jakie otrzymała od podatników zwróciła jako pierwszy przewoźnik w Europie zapożyczając się w bankach komercyjnych, to te pieniądze były tańsze od publicznych.

Teraz sytuacja finansowa poprawiła się do tego stopnia, że Niemcy wrócili na rynek lotniczych konsolidacji i są najpoważniejszym kandydatem do przejęcia mniejszościowego pakietu udziałów we włoskich liniach ITA. Ale, jak napisał „Wirtschaftswoche”, Lufthansa boryka się z poważnymi problemami. Ma za mało samolotów, przydałoby się więcej pracowników, chociaż dla tych, którzy latają teraz zabrakło mundurów.

Czytaj więcej

Lufthansa potwierdza: chcemy kupić ITA. Oferta już złożona

Problem podobno znany jest od dawna. Sekretarz generalny związku zawodowego Ver.di, Dennis Dacke, powiedział „Wirtschaftswoche” , że braki w dostawach mundurów są od kilku lat. — A kiedy w magazynach pojawiają się jakieś nowe części garderoby wybucha prawdziwa burza radości. To naprawdę żenujące — mówi. W wewnętrznych mediach społecznościowych Lufthansy pracownicy piszą :„Nie chcę już latać w moim całkowicie podartym mundurze”. Albo: „Co mogę zrobić poza pokazaniem się do pracy nago w proteście?”

Lufthansa nie zaprzecza, że rzeczywiście jest problem. Zapewnia jednocześnie, że są to jednak „tymczasowe wąskie gardła, które wpłynęły również na zakup zamienników dla niektórych części umundurowania, oraz że brakuje niektórych rozmiarów ”. Przy tym Lufthansa zapewnia, że przyczyną braku mundurów nie są posunięcia oszczędnościowe, ale przemysł odzieżowy, który nie wywiązuje się z zamówień. Przewoźnik informuje jednocześnie, że nowe dostawy umundurowania będą teraz przychodzić i apeluje do pracowników, by na razie wykazali się pomysłowością w rozwiązywaniu problemu.

Czytaj więcej

Pożar na pokładzie Lufthansy. Znów zawinił laptop

Pracowników przewoźnika to nie do końca przekonuje, a zwłaszcza irytuje fakt, że w sytuacji kiedy oni muszą cerować mundury, ich koledzy z niskokosztowego Eurowings, należącego do tej samej Grupy LH nie mają takich kłopotów. I to pomimo, że tam zatrudnienie zwiększa się o wiele szybciej, niż w głównej linii grupy. Dopóki więc wąskie gardła nie ustąpią, pracownikom Lufthansy pozostaje wewnętrzna wymiana odzieży. „Nie jest to nic niezwykłego. I powinno być powszechną praktyką niezależnie od wąskich gardeł w dostawach” — pisze ich pracodawca.

Według „Wirtschaftswoche” pracownicy patrzą na tę sytuację inaczej. Uważają, że mundury im się należą, bo to oni reprezentują linię w kontaktach z pasażerami, którzy także oceniają ich po wyglądzie. I grożą, że w proteście naprawdę mogą się posunąć do środków, które ośmieszą przewoźnika.