Zimowa burza spowija USA, świąteczne podróże mocno utrudnione

Arktyczna zima zaatakowała Stany Zjednoczone przynosząc oślepiające zamiecie, marznący deszcz, powodzie i zagrażające życiu zimno, które spowodowało chaos i utrudnienia dla podróżujących na święta Bożego Narodzenia.

Publikacja: 24.12.2022 09:46

Zimowa burza spowija USA, świąteczne podróże mocno utrudnione

Foto: David Ryder/Bloomberg

Burza, która nadeszła na początku tygodnia, powaliła linie energetyczne, utrudniła podróże samochodami i doprowadziła do masowego odwoływania lotów.

"Bomba cyklonowa" jest bezprecedensowa w swoim zasięgu, rozciąga się od Wielkich Jezior w pobliżu Kanady do Rio Grande wzdłuż granicy z Meksykiem. Około 60 proc. populacji USA stanęło przed jakimś rodzajem zimowego ostrzeżenia pogodowego, a temperatury spadły drastycznie poniżej normy - informuje Narodowa Służba Pogodowa. Zamarzający deszcz pokrył dużą część północno-zachodniego Pacyfiku warstwą lodu, podczas gdy mieszkańcy północnego wschodu stanęli przed groźbą powodzi przybrzeżnych i śródlądowych. Ostrzeżenia przed mrozem wydano nawet dla zazwyczaj ciepłych stanach południa jak Luizjana, Alabama, Floryda i Georgia.

Mroźne temperatury i porywiste wiatry mogą spowodować "niebezpiecznie niskie temperatury w całym środkowym i wschodnim USA w ten świąteczny weekend", a warunki "stworzą potencjalnie zagrażające życiu niebezpieczeństwo dla podróżnych, którzy utknęli" - informują portale pogodowe.

Czytaj więcej

Atak zimy w USA: Do kraju dotarła "bomba cyklonowa"

Liczba odwołanych lotów cały czas rośnie. W piątek linie lotnicze odwołały ponad 5,700 lotów w Stanach Zjednoczonych. W czwartek odwołano prawie 2700 lotów, a na sobotę odwołano już ponad 1000 lotów, jak podaje strona internetowa FlightAware. W Kanadzie WestJet odwołał w piątek wszystkie loty na międzynarodowym lotnisku Pearson w Toronto. Federalny regulator lotnictwa cywilnego FAA ostrzegł w komunikacie, że niebezpieczna pogoda  będzie miała bardzo duży wpływ na loty.  Są i dobre wiadomości. - Dwa pasy startowe w Seattle-Tacoma International Airport zostały ponownie otwarte po odlodzeniu - poinformowały władze lotniska na twitterze.-  Podróżni powinni nadal monitorować swoje loty i pozostać w kontakcie ze swoimi liniami lotniczymi" - wynika z tweeta lotniska.

Przerwy w dostawie prądu spowodowały, że ponad 1,4 mln domów i firm znalazło się w ciemności. Podróżowanie po drogach zostało zakłócone z powodu śnieżnej pogody lub kraks, a władze w części Indiany, Michigan, Nowego Jorku i Ohio wezwały zmotoryzowanych do unikania podróży.

Sekretarz transportu Pete Buttigieg poinformował CNN, że system lotniczy USA "działa pod ogromnym obciążeniem". Około 10 proc. lotów w USA zostało w czwartek odwołanych - powiedział Buttigieg.  Buffalo i otaczające je hrabstwo na skraju jeziora Erie w zachodnim stanie Nowy Jork wprowadziło zakaz jazdy, a wszystkie trzy mosty na przejściu granicznym w rejonie Buffalo- zostały zamknięte dla ruchu przyjazdowego z Kanady z powodu pogody.

Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań
Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem