Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.10.2015 17:45 Publikacja: 01.10.2015 17:45
Foto: Bloomberg
W przypadku linii lotniczych wprowadzane od 2008 roku opłaty za bagaż stały się poważnym źródłem dochodu, często ratującym końcowy bilans przewoźnika. Tylko w pierwszym kwartale br. amerykańskie linie lotnicze uzyskały z tego źródła 1,6 miliarda dolarów. Standardem w USA jest pobieranie 25 dolarów opłaty za pierwszą dużą sztukę bagażu odprawianą przed lotem.
Amtrak, który od lat utrzymuje się dzięki subwencjom z budżetu federalnego wprowadził dużo bardziej liberalne ograniczenia. Podróżny może za darmo przewieźć dwie duże torby o wadze nieprzekraczającej 23 kg każda oraz dwa mniejsze osobiste przedmioty, np. laptop czy mały plecak. Za kolejne sztuki bagażu lub za przekroczenie dopuszczalnych ograniczeń wagowych trzeba będzie jednak zapłacić po 20 dolarów. Jak poinformował rzecznik prasowy przewoźnika Marc Magliari opłaty mają pomóc w poprawie bezpieczeństwa pasażerów (ograniczy liczbę zbyt ciężkich toreb "wiszących" nad głowami pasażerów) oraz pozwoli na zwiększenie wolnej przestrzeni w zatłoczonych wagonach. Magliari zastrzegał się jednak, że głównym celem wprowadzenia opłat nie jest zarabianie pieniędzy. "Chodzi przede wszystkim o przestrzeń i bezpieczeństwo" – podkreślał, dodając, że konieczność dopłat w związku z dodatkowym bagażem dotyczyć będzie niewielkiego odsetka z 31 milionów pasażerów przewożonych przez Amtrak.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prawie 645 mln złotych zysku netto wypracowały Polskie Porty Lotnicze w 2024 roku. Taki wynik oznacza, że PPL ni...
Scandinavian Airlines (SAS) zamówiły u Brazylijczyków 55 samolotów E-195 E2. To maszyny, jakie ewentualnie miał...
Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak złożyła w Ministerstwie Infrastruktury...
Narodowy przewoźnik Australii, Qantas, padł ofiarą zmasowanego ataku cyberprzestępców. Linie lotnicze wciąż bada...
Niespełna 1 mld zł. ma kosztować rozbudowa Lotniska im. Chopina w Warszawie. Z "nowego" Okęcia pasażerowie mają...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas