Bohaterami będą nie tylko romscy artyści, choć w jednej z głównych ról wystąpi Don Vasyl, który będzie muzykować z artystami odległych kultur. Spotka się m.in. ze światowej sławy multiinstrumentalistą jazzowym Michałem Urbaniakiem w projekcie z udziałem murzyńskiego rapera.
Widzowie zobaczą też spotkanie muzycznej rodziny Don Vasyla z Rico Sanchezem w latynosko-słowiańskim projekcie – Don Vasyl Family & Rico Sanchez in Gipsy Kings Party. Don Vasyl zaprezentuje się również jako wokalista z legendarnym polskim zespołem bigbitowym Trubadurzy. Na festiwalu wspólny koncert dadzą także Vasyl Junior i jeden z najpopularniejszych polskich zespołów – Golec uOrkiestra.
Artystów po raz drugi w historii imprezy gościć będzie Glinojeck. Na wielopoziomowej scenie składającej się z jednej większej i dwóch mniejszych wystąpią cygańskie zespoły z Ukrainy, Rosji, Izraela i Niemiec oraz z Polski. Ważnym elementem tegorocznej scenografii zaprojektowanej przez Jacka Mocnego będą efektowne wizualizacje pomagające widzom przenieść się w magiczny świat romskiej kultury.
Koncerty poprowadzą Anna Popek i Vasyl Junior, którzy zadbają także o to, by przybliżyć widzom tradycje cygańskiej kultury. Opowiedzą m.in., kim dla tej społeczności jest król i jak wygląda w niej patriarchat, a także na czym polega podział obowiązków w tradycyjnej cygańskiej rodzinie. Pasjonaci kulinariów dowiedzą się, czym różni się kuchnia cygańska od polskiej. Będą też wróżby i możliwość nauczenia się kilku podstawowych tanecznych kroków z efektownych tradycyjnych tańców cygańskich.
Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Romów jest Don Vasyl, jeden z najpopularniejszych Romów w Polsce – muzyk, piosenkarz, kompozytor i poeta. Ideą I Festiwalu, który odbył się w 1997 roku, było zebranie dawnych członków zespołu Roma. W czasie drugiej edycji zaprezentowano kulturę romską w Europie, a trzecia przebiegająca pod hasłem „Romowie wokół nas” koncentrowała się na kulturze Romów w krajach sąsiadujących z Polską.