Brytyjski serial dokumentalny powstał na podstawie archiwów, z których wiele zostało udostępnionych dopiero po upadku komunizmu. Dużo miejsca zajmują inscenizowane sekwencje z udziałem polskich aktorów. Berię zagrał Krzysztof Dracz, Stanisława Mikołajczyka – Robert Czebotar, marszałka Koniewa – Leon Charewicz. Polska ekipa miała także udział w innych elementach filmu: scenografię zaprojektowała Ewa Skoczkowska, autorem części zdjęć jest Jacek Petrycki. Plenery były kręcone m.in. w twierdzach Kazuń i Modlin, w historycznych obiektach w Warszawie, Zaborowie, Puszczy Kampinoskiej, a także w Gdyni i Konstancinie.
Akcja rozpoczyna się 23 sierpnia 1939 roku, kiedy Joachim von Ribbentrop, minister spraw zagranicznych nazistowskich Niemiec, przybył do Moskwy, by zawrzeć pakt o wzajemnej nieagresji. Autorzy demaskują przewrotność Stalina, który zaoferował pomoc Hitlerowi, zanim zawarł sojusz z Wielką Brytanią i USA. „Jeśli wbrew oczekiwaniom Niemcy znajdą się w trudnym położeniu, to naród radziecki przyjdzie Niemcom na pomoc i nie dopuści, by Niemcy zdławiono” – miał oświadczyć Stalin 27 września podczas drugiej wizyty Ribbentropa. Tych słów świat nie znał aż do lat 90. ubiegłego wieku, gdy ujawniono szczegółowe notatki ówczesnego niemieckiego dyplomaty Gustava Hilgera. Ukoronowaniem spotkania była uroczysta kolacja, o której z zachwytem opowiadali dyplomaci, dyskretnie pomijając szczegóły. Sojusz Związku Radzieckiego z nazistowskimi Niemcami stał się faktem. Dopiero po zdradzie Hitlera Stalin zwrócił się ku aliantom. Autorzy cyklu nie pomijają zemsty Stalina na weteranach wojny 1920 roku ani wymordowania polskich oficerów w Katyniu. Przywoływane wydarzenia komentują ich świadkowie, w tym także byli oficerowie hitlerowscy i wysocy funkcjonariusze sowieckich służb specjalnych.
Serial oglądali już widzowie w Wielkiej Brytanii, pokazany zostanie także w USA, Australii, Chinach, Francji, Grecji, Izraelu, Włoszech, Danii, Norwegii, Słowenii, Turcji i na Ukrainie.
[ramka]Kulisy II wojny światowej
22.05 | tvp 1 | PONIEDZIAŁEK[/ramka]