Chińscy fani "Przyjaciół" w serwisie Weibo (chiński odpowiednik Twittera) nie kryją irytacji ocenzurowaniem serialu, a hashtag "Przyjaciele ocenzurowani" wygenerował w Weibo dziesiątki milionów wyświetleń.

"Porównałem odcinek (z oryginałem) i odkryłem, że wszystkie wypowiedzi dotyczące tego, że była żona Rossa, Carol, jest lesbijką, zostały usunięte" - napisał jeden z użytkowników Weibo.

"Dlaczego miałoby to być wspominane? Homoseksualizm tu nie istnieje (...). Wszyscy jesteśmy szczęśliwi żyjąc pod obecnymi rządami" - kpił inny internauta.

Czytaj więcej

„Przyjaciele”: ile gwiazdy zarobiły za nowy odcinek? Niedużo

Zagraniczne filmy i programy telewizyjne, które poruszają kwestie uznawane przez chińskie władze za "wrażliwe", dotyczące m.in. środowisk LGBTQ, seksu czy polityki, są w Chinach cenzurowane.

W związku z krytycznymi wpisami dotyczącymi cenzury na Weibo został ostatecznie ocenzurowany również hashtag "Przyjaciele ocenzurowani", który fani zastąpili hashtagiem "Dlaczego Przyjaciele są tak popularni".

Serial "Przyjaciele", opowiadający o losach szóstki przyjaciół z Nowego Jorku, był emitowany w USA w latach 1994-2004. W Chinach po raz pierwszy udostępniono go - w wersji nieocenzurowanej - na platformie streamingowej Sohu w latach 2012-2013. 

W 2019 roku w Chinach ocenzurowano film "Bohemian Rhapsody"

Teraz serial - w ocenzurowanej wersji - udostępniony jest na takich platformach streamingowych w Chinach jak Bilibili, Tencent, iQiyi i Youku.

W 2019 roku w Chinach ocenzurowano film "Bohemian Rhapsody" opowiadający o wokaliście zespołu Queen, homoseksualiście Freddiem Mercurym - z filmu usunięto liczne sceny dotyczące orientacji seksualnej artysty.

Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez chińskiego regulatora mediów w 2016 roku w programach telewizyjnych zakazane jest pokazywanie "wulgarnych, niemoralnych i niezdrowych treści", takich jak "homoseksualizm, palenie, związki pozamałżeńskie i związki osób nieletnich".