Ted Hughes - Poeta, który doprowadzał żony do samobójstwa

Jeden z najwybitniejszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych poetów swojego pokolenia. Do tego charyzmatyczny mężczyzna o uwodzicielskim wdzięku, czyli - Ted Hughes.

Aktualizacja: 25.11.2016 05:53 Publikacja: 24.11.2016 23:01

Ted Hughes - Poeta, który doprowadzał żony do samobójstwa

Foto: materiały prasowe

Magnetyzująca osobowość, emanująca niezwykłą siłą – dopowiadają ci, którzy go znali.

Kobiety wpadały w jego ramiona okazujące się szponami, ale gdy przyjrzeć się sprawie bliżej – przestaje być jednoznacznie prosta. Fakt - tracąc swoje kolejne muzy – nie przestawał szukać następnej… Dwie jego żony popełniły samobójstwo trując się gazem – druga odebrała w ten sam sposób życie ich wspólnej 4-letniej córce…

– Poezja była głosem mojego ojca, sposobem na przetwarzanie jego doświadczeń – uważa córka Frieda Hughes, poetka i malarka, która po raz pierwszy wypowiada się publicznie o rodzicach. – Postacie moich rodziców zostały tak sfabularyzowane, że już ich nie rozpoznaję.

Jej matką była Sylvia Plath, słynna amerykańska poetka, pierwsza żona Teda Hughesa.

Urodził się w 1930 roku w rodzinie robotniczej w niewielkim miasteczku w hrabstwie Yorkshire. Jego wyobraźnia w miejscowym pejzażu odnajdywała pożywkę, którą żywiła się i dusza. W 1951 roku Ted Hughes rozpoczął studia literatury angielskiej w Cambridge, ale rzucił je dla antropologii. Interesowało go wszystko, co wykraczało poza racjonalne myślenie. Uczestniczył też w seansach wywoływania duchów – wspominają ci, co go znali.

– Ojca pasjonowało działanie ludzkiego mózgu. Interesował się magią, duchowością – potwierdza córka poety.

I właśnie w czasie studiów poznał Sylvię Plath, 24-letnią wówczas amerykańską studentkę literatury angielskiej – na imprezie, na którą każde z nich przyszło z innym partnerem. Ale już nie mogli o sobie zapomnieć – co utrwalili w swoich zapiskach. Miłość była tak szalona, ze pobrali się po czterech miesiącach. Plath była już wówczas bardzo znana, wydawała tomiki poetyckie. Ona uporządkowana, on – chaotyczny – stworzyli dobraną, wspierającą się parę. Wkrótce chorobliwa nadwrażliwość Plath stała się problemem dla obojga. Z czasem – ponad to, co mogli znieść…
W styczniu 1998 roku w „The Times” ukazał się na pierwszej stronie artykuł: „Prawda o najtragiczniejszej historii miłosnej naszych czasów” - po dwóch dekadach poeta przerwał milczenie.

– Czułam się nieswojo czytając wiersze o uczuciach mojego ojca do mojej matki – wspomina Frieda, które wręczył jej ojciec, pytając, czy może je opublikować.

Premiera dokumentu „Ted Hughes – silniejszy niż śmierć” zrealizowanego przez Wolfganga Merkela w sobotę, 26 listopada o 22 w Planete.

Warto.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów