Z tej okazji Fundacja Instytut Łukasiewicza i Narodowe Centrum Kultury organizują koncert i wydają jubileuszową publikację. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizację koncertu jubileuszowego i wydanie książki wsparł PKN ORLEN S.A.

Widowisko artystyczne poświęcone twórczości jubilata zostanie zrealizowane 22 czerwca 2021 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na scenie – obok jubilata – wystąpią artyści, którzy wykonają utwory z jego repertuaru: Krystyna Tkacz, Basia Stępniak-Wilk, aktor Teatru Narodowego Marcin Przybylski oraz piosenkarka młodego pokolenia Joanna Płonka. Kierownictwo muzyczne koncertu objął Konrad Mastyło. Gościnnie, z solo skrzypcowym, pojawi się Robert Kabara. Fragmenty poezji Długosza zinterpretują  Halina Łabonarska i Andrzej Mastalerz.

Uroczystości będzie towarzyszyło wydanie publikacji poświęconej Leszkowi Długoszowi, z przedmową wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.

– Leszka Długosza bez cienia przesady określić można mianem człowieka renesansu, Artystą wszechstronnym, o niezwykle bogatym dorobku – napisał wicepremier. – Jego twórczość cechuje wyjątkowa wrażliwość, subtelna emocjonalność i poetycka zaduma. Potrafi z właściwą sobie czułością oraz szacunkiem, a jednocześnie prosto i powściągliwie opowiadać o życiu i ludziach. Sposób komentowania świata przez Leszka Długosza niezmiennie fascynuje i skłania do refleksji, co świadczy o ponadczasowości jego dzieł.