Podobnie jak w poprzednich latach Kontrapunktowi towarzyszy Musica Genera Festiwal, organizowany przez Annę Zaradny i Roberta Piotrowicza. 15 kwietnia w Teatrze Kana wystąpi szwajcarski saksofonista Antoine Chessex, który odwołując się do energii i estetyki rocka, przetwarza graną przez siebie muzykę za pomocą podłączonego do saksofonu wzmacniacza. Ten otwierający Kontrapunkt koncert jest jednocześnie preludium Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Improwizowanej i Eksperymentalnej (24 – 26 maja 2008).
Główny nurt Kontrapunktu ponownie poszerzony został o prezentacje osiągnięć performance’u, który najczęściej znajduje się poza obszarem zainteresowania teatralnych festiwali. Zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści zaproszeni przez Bartosza Wójcika do projektu „Noc performerów” reprezentują różne nurty performance’u. W szczecińskim centrum artystycznym m/s OFFicyna wystąpią: związany z bydgoską BWA Wacław Kuczma, od wielu lat mieszkająca w Australii Gosia Włodarczak, niemiecka grupa Silke Z.:die.ide i nestor zachodniopomorskiego performance’u Antoni Karwowski. Niemiecka grupa specjalizuje się w performansie z pogranicza teatru tańca, improwizacji i tańca ekstremalnego. Gosia Włodarczak zajmuje się rysunkiem, który jednak poprzez to, że powstaje w obecności widzów, nabiera cech performance’u. Projekt Karwowskiego wiąże się z 65. rocznicą powstania w getcie warszawskim.
Pozostając w obszarze sztuk plastycznych, warto pamiętać o prezentowanej w trakcie Kontrapunktu wystawie „Inscenizacje plastyczne dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Wizje artysty i współczesne realizacje”, którą z okazji obchodzonego niedawno Roku Wyspiańskiego przygotowało stowarzyszenie Pro Arte i Instytut Sztuki PAN. Na wystawę składają się nie tylko reprodukcje projektów scenograficznych Wyspiańskiego, ale również obrazów i rysunków nawiązujących do motywów znanych z jego teatralnej twórczości. Autorzy wystawy zadają ważne pytanie o wpływ i miejsce Wyspiańskiego w polskim teatrze XX wieku. Na ekspozycję składa się 100 reprodukcji, wśród których znaleźć można m.in. projekty Karola Frycza, Wincentego Drabika, Andrzeja Pronaszki, Tadeusza Kantora, Józefa Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystyny Zachwatowicz i Krystiana Lupy.
16 i 17 kwietnia w Teatrze Małym w Szczecinie odbędzie się przegląd filmów „Onedotzero”, których tematyka łączy się bezpośrednio z odbywającą się w tych dniach dyskusją panelową „Teatr a postęp”. Dwudniowy przegląd przygotowany przez Przemysława Lewandowskiego i stowarzyszenie Stopklatka to ponad 40 filmów, które łączy podejmowana przez ich twórców próba przekroczenia granicy artystycznych gatunków (film, wideo, design, moda, architektura). Na pokazy składają się animacje, teledyski, fabularne sekwencje gier komputerowych, wideo oraz krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne, które – jak zaznaczają organizatorzy – „wyróżniają się oryginalną formą graficzną”. Temat pierwszego dnia przeglądu to wpływ grafiki komputerowej na różne dziedziny sztuki. Drugi dzień poświęcony jest filmowym obrazom nowoczesnego miasta.