Hajdpark – swoboda wypowiedzi, nieograniczona konwencjami czy tradycją. Grupy teatralne obecne na tegorocznej edycji praskiego festiwalu są cenione za tę właśnie swobodę, chęć eksperymentowania z przyzwyczajeniami widza, wychodzenie poza ramy gatunkowe.
Wszystkie wywodzą się ze środowiska od wielu lat działającego pozainstytucjonalnie. Porywacze Ciał z Poznania, Teatr Wiczy z Torunia czy Scena Witkacego z Wrocławia – to sztandarowi przedstawiciele teatru niezależnego. Od niedawna należy do nich również Teatr Nowy z Krakowa – prywatna inicjatywa Piotra Siekluckiego – który już jest uznawany za jedno z dynamicznie i nowocześnie działających krakowskich scen.
W nurcie niezależnym działa też Cieszyńskie Studio Teatralne, nagradzane między innymi na Malcie w 2003 roku jako najciekawszy zespół offowy.
Wytwórnia, jako miejsce działań związanych z tańcem współczesnym, nie zapomniała o prezentacji również tej dziedziny sztuki. Gościem prosto z Rzymu będzie Teatr Tańca Aleph z przedstawieniem zainspirowanym wierszem Sylvii Plath, a w trakcie przeglądu odbędą się warsztaty tańca współczesnego, otwarte częściowo dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim kontaktu.
Na teatrze jednak nie kończą się atrakcje imprezy. Dla amatorów muzyki eksperymentującej wystąpi duet Polpo Motel. Poszukiwacze niebanalnego wzornictwa będą mieli okazję poszperać w magazynie sztuki użytkowej Praga, gdzie na sprzedaż zostaną wystawione prace młodych polskich projektantów. A stęsknieni za zimą, odpoczywając po wrażeniach ze spektakli, wypożyczą łyżwy i poślizgają się na lodowisku.