– Pracując nad tym spektaklem, staraliśmy się znaleźć kompromis między teatrem a koncertem – mówi reżyser Adam Biernacki. – Wybraliśmy 17 piosenek. I mimo że nie dopisaliśmy do nich dialogów, każdy widz powinien bez trudu zrozumieć zarys fabuły. Przedstawiamy historię trojga bohaterów, z których każdy snuje własną opowieść.

Izabella Bukowska-Chądzyńska zagra kobietę od dawna czekającą na powrót ukochanego. Obiecał, że się z nią ożeni, ale nie daje znaku życia. Drugim bohaterem jest wierny i poczciwy mąż (Wojciech Czerwiński), którego zdradza żona. Galerię postaci zamyka ksiądz (Piotr Bajtlik) wątpiący w swoje powołanie. Wszyscy postanawiają porzucić dotychczasowe życie i wyjechać do Amsterdamu.

– To miasto jest dla nich symbolem wolności, miejscem, gdzie każdy będzie mógł żyć tak, jak chce – wyjaśnia reżyser.

Czy dotrą do celu? To nie ma znaczenia. Najważniejsze, że podjęli ryzyko, nawet jeśli ceną odwagi będzie rozczarowanie.

Każda postać ma własną piosenkę, motyw przewodni. W finale wszystkie połączą się w jeden utwór.

– Wybraliśmy piosenki znane i nieznane. Postanowiliśmy trochę poeksperymentować z największymi hitami Brela – mówi Adam Biernacki.

I tak na przykład „Amsterdam” pojawi się w spektaklu w trzech wersjach: flamenco, tango oraz bliskiej oryginałowi. Zabrzmią „Flamandowie” oraz słynne „Nie opuszczaj mnie”.

– Staraliśmy się pokazać różnorodność piosenek Brela: od satyrycznych przez poetycko-liryczne po metafizyczne, podejmujące temat wiary, religii – dodaje reżyser. – Mamy trójkę bardzo fajnie śpiewających aktorów oraz świetną aranżerkę Urszulę Borkowską, która zadbała, by kompozycje zabrzmiały z nową siłą.

Spektakl przygotowała Scena Inicjatyw Aktorskich.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

[i]„Do Amsterdamu. Wieczór piosenek Jacques’a Brela”, scen. i reż. Adam Biernacki, wyk. Izabella Bukowska-Chądzyńska, Piotr Bajtlik, Wojciech Czerwiński, Teatr Polski, Warszawa, ul. Karasia 2, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 826 92 76, piątek (5.02), godz. 19.[/i]