Przyjedzie Dodin i Bogomołow

W dniach Festiwal 16 maja – 2 czerwca 2013 odbędzie się spektakularna prezentacja „Da! Da! Da! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji”.

Publikacja: 22.02.2013 08:08

Przyjedzie Dodin i Bogomołow

Foto: materiały prasowe

Złota Maska

— Nie mam żadnej wątpliwości, że to będzie największy festiwal rosyjskiego teatru w historii — powiedział Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicz, który wraz z prestiżowym moskiewskim festiwalem Złota Maska współorganizuje wydarzenie. A Złota Maska to impreza bez precedensu w skali światowej: trwa blisko dwa miesiące, prezentuje 150 spektakli z Rosji i z zagranicy. Przyznaje nagrody — zagraniczną dwa lata temu dostał Krzysztof Warlikowski.

Celem „Da! Da! Da!" jest zaprezentowanie nowych zjawisk i trendów w rosyjskiej inscenizacji, dramaturgii i sztuce aktorskiej oraz przybliżenie polskiemu odbiorcy postaci ważnych współczesnych twórców rosyjskiej sceny. W programie znalazło się blisko 40 wydarzeń: spektakle, spotkania, konferencje oraz koncerty.

— Długo rozmawialiśmy z szefami Złotej Maski, ale w końcu udało nam się wspólnie wybrać spektakle, a także zaprosić do Warszawy reżyserów, którzy będę tu mogli zrealizować swoje projekty, na jakie w Rosji z różnych względów nie mieli szans — powiedziała Agnieszka Lubomira Piotrowska. Wraz z Romanem Pawłowskim jest kuratorem prezentacji.

Projekt zainauguruje 16 maja 2013 roku premiera koprodukcji „Lód" wg prozy Władimira Sorokina. Spektakl na deskach i z zespołem Teatru Narodowego, m. in. Danutą Stenką i Jerzym Radziwiłowiczem, przygotowuje wybitny rosyjski reżyser Konstantin Bogomołow. Zakończy go 2 czerwca inna koprodukcja – „Życie jest piękne" wg Pawła Priażki wyreżyserowana w Teatrze Studio przez Marata Gacałowa.

Stanisławski i Lenin

Integralną częścią festiwalu będą spotkania z twórcami, dyskusje, okrągłe stoły, konferencja poświęcona 150 – leciu urodzin Konstantego Stanisławskiego, a także ciekawy program muzyczny prezentujący nową rosyjska scenę.

Spektakle zobaczyć będzie można m.in. na czterech najważniejszych warszawskich scenach: Teatru Narodowego, TR Warszawa, Teatru Studio i Teatru Dramatycznego. Z Teatrem.doc posłuchamy rock'n'rolla w cieniu Kremla, z Laboratorium Krymowa sprawdzimy, czy Lenin jest rzeczywiście wiecznie żywy, odkryjemy siłę awangardy w spektaklach petersburskiego Teatru POST. Wizjoner z Petersburga Lew Dodin poprowadzi nas w mroczną przeszłość Rosji, a wybitny pisarz Władimir Sorokin otworzy przed nami jej możliwą przyszłość.

PROGRAM FESTIWALU "DA!DA!DA!" - SPEKTAKLE

Premiery

- „Lód", Władimir Sorokin, reż. Konstantin Bogomołow, koprodukcja Instytut Adama Mickiewicza z Teatrem Narodowym w Warszawie

Inscenizacja pierwszego tomu trylogii wybitnego współczesnego pisarza rosyjskiego, pokazującej źródła XX wiecznego totalitaryzmu. Reżyserować będzie jeden z najzdolniejszych dzisiaj twórców teatralnych nowej generacji, współpracujący na co dzień ze scenami Moskwy i Petersburga.

- „Życie jest piękne", reż. Marat Gacałow – koprodukcja Instytut Adama Mickiewicza i Teatr Studio w Warszawie

Groteskowy portret młodego pokolenia, które od nudy i przeciętności ucieka w alkohol i przypadkowy seks.

Duże produkcje

- „Życie i los", Wasilij Grossman, reż. Lew Dodin, Mały Teatr, Petersburg

Historyczny fresk o losach rosyjskiej inteligencji w czasach Wojny Ojczyźnianej, spektakl jednego z mistrzów rosyjskiego teatru, klasyka inscenizacji, dyrektora Teatru Małego w Petersburgu.

- „Gorki – 10", reż. Dmitrij Krymow, Szkoła Sztuki Dramatycznej, Moskwa

Autorski spektakl teatralnego wizjonera, pracującego na co dzień w Szkole Sztuki Dramatycznej w Moskwie. Podróż przez historię Rosji i Związku Radzieckiego od czasów rewolucji po dzień dzisiejszy za oparta na cytatach z rosyjskiej i radzieckiej literatury i filmu.

- „Lear. Komedia", reż. Konstantin Bogomołow, Teatr Prijut Komedianta, Petersburg

Polityczna inscenizacja tragedii Szekspira, przefiltrowana przez traumatyczną pamięć o Wojnie Ojczyźnianej i blokadzie Leningradu. Jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich sezonów w teatrze rosyjskim.

- Nowy teatr dokumentu

Prezentacja prac nowej fali twórców, zajmujących się teatrem dokumentalnym i poszukujących nowych form dla teatru non-fiction.

- „Rozpal mój ogień", reż. Jurij Murawickij, Teatr.doc, Moskwa

Współczesna sztuka Saszy Denisowej o pokoleniu rock'n'rolla schyłku Związku Radzieckiego.

- „Uzbek", reż. i wykonanie Tałgat Batałow, Teatr im. Josepha Beuysa, Moskwa

Dokumentalny, autobiograficzny spektakl młodego reżysera i aktora, pochodzącego z Uzbekistanu. Poruszający portret życia mniejszości etnicznych w Moskwie.

- Prezentacja twórczości Pawła Priażki

Priażko to innowacyjny dramatopisarz, który wprowadza do rosyjskiego teatru nowy minimalistyczny język codzienności.

- „Zamknięte drzwi", reż. Dmitrij Wołkostriełow, Laboratorium ON.Teatr, Petersburg

Opowieść o bohaterach codzienności: pracownikach sklepów w centrum handlowym, urzędnikach korporacji i ich pustym, pozbawionym kierunku życiu.

- „Jestem wolny, foto-drama", reż. Dmitrij Wołkostriełow, Teatr Post, Petersburg

Eksperymentalny dramat w kilkuset slajdach, medytacja nad pustką codziennej egzystencji.

- „Żołnierz", reż. Dmitrij Wołkostriełow, Teatr.doc

Sztuka, zawierająca tylko trzy zdania, łącząca język teatru i performansu.

Złota Maska

— Nie mam żadnej wątpliwości, że to będzie największy festiwal rosyjskiego teatru w historii — powiedział Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicz, który wraz z prestiżowym moskiewskim festiwalem Złota Maska współorganizuje wydarzenie. A Złota Maska to impreza bez precedensu w skali światowej: trwa blisko dwa miesiące, prezentuje 150 spektakli z Rosji i z zagranicy. Przyznaje nagrody — zagraniczną dwa lata temu dostał Krzysztof Warlikowski.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?
Teatr
Gwiazdy teatralnej przemocy: Lupa, Strzępka, Poniedziałek i inni pod pręgierzem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Teatr
Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne