– Ważnym tematem przewijającym się w repertuarze Laboratorium Dramatu w 2008 roku będzie problematyka dialogu polsko-żydowskiego – opowiada Tadeusz Słobodzianek. Sam po okresie przerwy napisał sztukę „Nasza klasa”, inspirowaną wydarzeniami w Jedwabnem. Prapremierę wyreżyseruje Ondrej Spišák.
– Bohaterami są uczniowie jednej klasy: katolicy i żydzi – zdradza autor. – Historia trwa 70 lat – od ich dzieciństwa do starości, od czasów przedwojennych przez drugą wojnę światową i okres komunizmu po współczesność.
W tematykę stosunków polsko-żydowskich wpisuje się także sztuka, którą Laboratorium chce w najbliższym czasie „rewitalizować”.
– Udało nam się nawiązać współpracę z Jarosławem Abramowem-Newerlym. Przygotowuje dla nas nową wersję swojego „Maestra” – mówi Tadeusz Słobodzianek. – Głównym wątkiem jest przyjazd Arthura Rubinsteina do Polski. Artysta spotyka się m.in. z Markiem Edelmanem.
W planach jest debiut dramaturgiczny Piotra Rowickiego „Przylgnięcie” – historia prowincjonalnego bandyty, w którego wstępuje dybuk pod postacią żydowskiej dziewczynki. – Przymierzamy się również do nowego tłumaczenia i interpretacji „Kupca weneckiego” Szekspira – dodaje Tadeusz Słobodzianek.