- Pozwolimy naszym gościom odkryć teatr od kulis i zaprezentujemy miejsca zazwyczaj niedostępne dla widzów — mówi Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Zwiedzający na początku trafią do szatni urządzonej z przepychem, by następnie odwiedzić foyer z zabytkowymi plakatami.
- Ludzie będą myśleli, że wchodzą do zwykłego muzeum, a zaskoczymy ich zaproszeniem do zabawy w teatr — mówi dr. Agnieszka Kowalska, autorka koncepcji ekspozycji. — Chcemy ich wtajemniczyć w sceniczny świat, by przez moment poczuli się jak aktorzy czy scenografowie.
Każda sala w barwny sposób przedstawi jeden z etapów historii teatru w Krakowie. W garderobie zwiedzający poznają więc królestwo XIX-wiecznego aktora. Obok wielkiego lustra i wyrafinowanych strojów będą tam wieńce i biżuteria, które artyści otrzymywali od wielbicieli. Każdy dostanie szansę przeistoczenia się w postać sceniczną. Do dyspozycji będzie miał zestaw do charakteryzacji, peruki i kopie kostiumów ze słynnych krakowskich spektakli, m.in. ważący kilkanaście kilogramów strój z „Bolesława Śmiałego" Wyspiańskiego. W planach jest także rejestrowanie krótkich scenek, odgrywanych przez przebranych gości muzeum.