Gardzienice – bohater niedzieli w TVP Kultura – to dziś instytucja teatralna ciesząca się międzynarodową renomą. Jej nazwa pochodzi od niewielkiej wsi pod Lublinem, gdzie zespół ma swoją siedzibę. W tym rejonie przenikały się od wieków kultury polska, białoruska, ukraińska i żydowska. Wybór tego miejsca, w oddaleniu od centrów kulturowych, wiązał się z ideą teatru zakładającą poszukiwanie nowych, naturalnych terenów dla działań artystycznych. Staniewski chciał znaleźć nowego odbiorcę, który potrafiłby wraz aktorami współuczestniczyć w spektaklu i współtworzyć go.
Treningi Gardzienic to oryginalny, nieinspirowany dotychczasową tradycją teatralną, wypracowany przez zespół i wciąż rozwijany zbiór ćwiczeń. Mają one pomóc aktorom „zestroić się" się ze sobą, uruchomić naturalne zasady gry zespołowej, stworzyć z grupy jeden harmonijny organizm. W niedzielę zobaczymy jeden z najnowszych spektakli grupy,, Ifigenia w A...'' (na zdjęciu).
Staniewski założył swój eksperymentalny teatr antropologiczny w 1977 roku. Od tamtego czasu Gardzienice prowadzą bardzo aktywną działalność dydaktyczną w kraju i za granicą.
Naturalnym ich żywiołem stała się tradycyjna kultura ludowa. W ostatnich latach teatr skupia uwagę na starożytnej Grecji jako źródle europejskiej kultury. Upowszechnia zapomniane techniki aktorskie teatru antycznego odnosząc się do istniejących ikonograficznych i literackich źródeł.
Spoiwem każdego przedstawienia Gardzienic jest muzyka, ważną rolę odgrywa też cielesność aktora. Każdy nowy spektakl poprzedza długi okres prób i przygotowań, w trakcie których koncepcja przedstawienia może ewoluować.