Teatr Powszechny po raz drugi przygotowuje cykl spotkań teatralnych, realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. W pierwszej edycji powstały dwa spektakle oparte na tekstach zagranicznych dramatopisarzy: „Sebastian X" w reżyserii Grażyny Kani oraz „Biedna ale sexi" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Tym razem wystawiona zostanie sztuka polskiej autorki, mówiąca o braku akceptacji siebie oraz swojego ciała i samonakręcającej się spirali anoreksji.
- Nie kierujemy naszego spektaklu tylko do nastolatek, które mają problem z anoreksją. Poruszamy wiele ważnych tematów związanych z okresem dojrzewania, pokazujemy dezintegrację w postrzeganiu swojego ciała i umysłu. O ile w dzieciństwie ciało i umysł są zintegrowane, o tyle w okresie dojrzewania umysł niejako wychodzi z ciała i zaczyna je oceniać – mówi reżyserka, Małgorzata Głuchowska. Bohaterka jest w środku swojej drogi do sukcesu, czyli osiągnięcia idealnej wagi. Okazuje się, że jest bardzo zdeterminowana i gotowa do zachowań autodestrukcyjnych, aby uzyskać idealną figurę, która jest dla niej wyznacznikiem szczęścia.
Spektakl „PRO AN(N)A" będzie grany w szkolnych klasach i wiele scen zostało przygotowanych tak, aby uczniowie na bieżąco komentowali to, co widzą i wchodzili w interakcje z aktorką. Scenariusz zakłada, że bohaterka kręci wideo bloga, zatem publiczność automatycznie będzie pełnić rolę anonimowej społeczności internautów. Po spektaklu odbędą się godzinne warsztaty z psychologiem. Nie będę one poświęcone tylko zagadnieniu anoreksji. Sztuka ma być punktem wyjścia do dyskusji o problemach bardziej ogólnych, takich jak zagubienie, brak kontroli, czy negatywny wpływ mediów na postrzeganie własnego wizerunku.
„PRO AN(N)A", premiera 17 maja, g. 20.00, Teatr Powszechny.