Lionel Menard - jeden z uczniów Marcela Marceau postanowił zmierzyć się z legendarnym spektaklem swego nauczyciela i mistrza – mimodramem „Płaszcz" według Mikołaja Gogola. Spektakl „Gogol" nagrodzony w sobotę owacją na stojąco przygotowany został z polskimi artystami Warszawskiego Centrum Pantomimy. Postać główną zagrał Bartłomiej Ostapczuk, szef teatru i dyrektor artystyczny festiwalu.
Przedstawienie, w którym nostalgia mieszała się z humorem, nawiązywało do najlepszych tradycji słynnego Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Sześcioosobowy zespół w niezwykle sugestywny sposób wprowadził widzów w świat autora „Rewizora", świat ludzi śmiesznych, zagubionych, liczących na odmianę swego szarego, codziennego życia.
Festiwal organizowany przez Warszawskie Centrum Pantomimy i stołeczny Teatr Dramatyczny to jedyny na świecie przegląd prezentujący wyłącznie spektakle bez słów. W tym roku zobaczymy zespoły z Niemiec, Rosji, Francji i Polski. Ciekawie zapowiada się poniedziałkowy wieczór. Zobaczymy w nim spektakl niemieckiej grupy Theatre Circus&C,O, inspirowany jednym z najwybitniejszych utworów w historii literatury, czyli Faustem" Goethego.
Tancerze, mimowie, artyści i wokaliści opowiadają znaną historię paktu doktora Fausta z Szatanem. Spektakl nawiązując do stylistyki francuskiego cyrku XIX wieku jest widowiskiem teatralnym z efektowną scenografią, kostiumami, muzyką na żywo i klaunadą. Zespół ten po raz pierwszy gości na Festiwalu Sztuki Mimu.
Po raz kolejny natomiast organizatorom udało się zaprosić jeden z najsłynniejszych europejskich teatrów awangardowych – słynną grupę Derevo. Jej spektakle łączą różne teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell'arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening. ?Zespół rosyjsko-niemiecki zaprezentuje „Once" opowieść nagrodzoną m.in. na Festiwalu Fringe w Edynburgu. Twórcy spektaklu piszą o niej tak: