Miasto komunikacji pozawerbalnej

Letnie warsztaty tańca współczesnego w Poznaniu odbywają się już 18. raz. I podobnie jak zaplanowany na tegoroczną edycję coaching project Henrika Kaalunda, przez te wszystkie lata podporządkowane są tematowi komunikacji.

Publikacja: 05.08.2011 11:28

Miasto komunikacji pozawerbalnej

Foto: Fotorzepa, Jarosław Cieślikowski Jarosław Cieślikowski

Taniec przecież jest językiem pozawerbalnym przekraczającym wszystkie ograniczenia, niestanowiącym bariery dla nikogo. Dancing Poznań udowadnia to np. podczas unikatowych zajęć terapeutycznych, gdzie uczy się tańca osoby niewidome.

Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne

– Czas, który upłynął, to nieustanna ewolucja dotycząca zarówno technik i stylów, jak i koncepcji organizacyjnej – podsumowuje Ewa Wycichowska, dyrektor artystyczna Polskiego Teatru Tańca organizującego wydarzenie. – Nie zmienia się tylko jedno: nieustający zachwyt nad sztuką tańca, tęsknota do zatrzymania ruchu w czasie i dotknięcia ulotności tak, by stała się skałą, na której powstaje dom.

Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego to dziś zajęcia z 52 technik i stylów tańca prowadzone przez 44 pedagogów z całego świata. Zajęciom towarzyszą pokazy sceniczne organizowane na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca, tematyczne Kino Non Stop (codziennie wyświetlany będzie inny tytuł), wystawa fotograficzna („Modal Vision", Paweł Łuniewski i Łukasz Łyskanowski), dyskusje, projekt Dance Box i Photo 4 Dance (tworzenie poklatkowych zdjęć ruchu z różnych kątów i składanie ich w film).

Podczas samego festiwalu warto zwrócić uwagę na wyprodukowany pod koniec ubiegłego roku spektakl „Minus 2" Polskiego Teatru Tańca (na zdjęciu) – niezwykły wizualnie (i nie tylko) miks wcześniejszych choreografii Ohada Naharina związanego m.in. z Batsheva Dance Company. A wśród gości m.in. na StaatsTheater Kassel i choreografię „Roadkill" Johannesa Wielanda, byłego solisty Béjart Ballet Lausanne i Staats Opera w Berlinie.

Ponadto zagrają zespoły z Senegalu, Izraela i Francji. Polskę reprezentować mają Sopocki Teatr Tańca („Dali"), Robert Przybył („CV...show?"), Kompania Primavera („Short Story"), Bałtycki Teatr Tańca („Czekając na..." i „Święto wiosny").

Dancing Poznań: XVIII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego i VIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, Poznań, różne lokalizacje: m.in. Aula Artis, ul. Kutrzeby 10; Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44; Pawilon Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1; Dziedziniec Różany CK Zamek, wejście od ul. Kościuszki, program: www.ptt-poznan.pl, rezerwacje biletów na spektakle: tel. 61 852 42 42, sobota (20.08) – sobota (27.08)

WAKACYJNE IMPREZY

Łódź

5. Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego „Złota igła", Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, informacje: tel. 42 683 26 84, wystawa czynna do 28.08

W piątej edycji tej niezwykłej ekspozycji swój udział zadeklarowało 215 uczestników, nadsyłając aż 533 hafty. Jury kwalifikacyjne, któremu przewodniczyła prof. Jolanta Rudzka-Habisiak z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, zakwalifikowało do wystawy 380 prac 187 autorów. W łódzkim muzeum obejrzymy wzory z pejzażami, scenami rodzajowymi, kompozycjami kwiatowymi, ptakami czy zwierzętami. Część z nich nawiązuje do tradycji ludowych, kolorystyką i stylem podkreślając przynależność regionalną. Więcej: www.muzeumwlokiennictwa.muz.pl.

sw

SŁUPSK

21. Międzynarodowy Festiwal Brydża Sportowego „Solidarność", Słupsk, ul. Szczecińska, piątek (12.08), godz. 11

Mówi się, że brydż to gra błędów. Wygrywa w niej ta para, która popełni ich mniej niż przeciwnicy. Ale jak tak naprawdę wygląda profesjonalny turniej? Sprawdzić to można podczas Międzynarodowego Festiwalu Brydża Sportowego „Solidarność", odbywającego się regularnie od 1991 roku w Słupsku (od 1996 roku poświęconego pamięci polskiego arcymistrza brydżowego Henryka Wolnego). Na tegoroczne spotkanie przyjadą najlepsi gracze z kraju i zagranicy, by zmierzyć się o tytuł Grand Prix Słupska podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski NSZZ „Solidarność" (od godz. 11) oraz na VIII Festiwalowym Turnieju Par (od godz. 17).

sw

Wrocław

Rytuały Tybetańskie – część I/II, Wrocław, pl. Kościuszki 12, bilety: 20 zł, rezerwacje i informacje: tel. 696 350 815, uwaga: można uczestniczyć tylko w części I lub II, obie nie są zależne od siebie, lecz się uzupełniają, poniedziałek (22.08)

Już teraz warto pomyśleć o rezerwacji miejsc na nietypowych warsztatach we Wrocławiu. Ich prowadzący Arkadiusz Kościuch przybliżać będzie uczestnikom Pięć Rytuałów Tybetańskich (Tybetańskich Ćwiczeń Odmładzających) – ich historię, prawidłową technikę wykonania oraz ich wpływ na zdrowie. Dodatkową propozycją jest nauka podstawowych technik medytacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczenia relaksacyjnego Jacobsona. Zajęcia są dostosowywane do umiejętności i doświadczenia każdego uczestnika, nie są potrzebne specjalne predyspozycje.

sw

Miasto

Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting – Złota Tarka, Iława, amfiteatr im. Louisa Armstronga, bilety: 15 – 35 zł, rezerwacje: www.ebilet.pl, piątek (12.08) – niedziela (14.08), godz. 20 (niedziela od godz. 15)

Impreza z ogromną tradycją po przeprowadzce z Warszawy do Iławy odzyskała młodość i energię. Miłośnicy jazzu tradycyjnego posłuchają w tym roku gwiazd zagranicznych, wśród których zaleźli się przede wszystkim Louisiana Red – 80-latek będący żywą historią bluesa i Cajun Rooster – zespół z Luizjany, prakolebki jazzu. W polskiej ekipie znaleźli się m.in. Lora Szafran, Anna Serafińska, Marek Bałata, Krzysztof Hołownia i trio Wojciecha Karolaka. W piątek zaplanowano koncert „Wasowski jest dobry na wszystko". Odbędzie się też konkurs o nagrodę Złotej Tarki i wiele imprez towarzyszących. Więcej: www.zlotatarka. pl

j.m.

Taniec przecież jest językiem pozawerbalnym przekraczającym wszystkie ograniczenia, niestanowiącym bariery dla nikogo. Dancing Poznań udowadnia to np. podczas unikatowych zajęć terapeutycznych, gdzie uczy się tańca osoby niewidome.

Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Taniec
Trzy nosy Pinokia. Premiera Polskiego Baletu Narodowego
Taniec
Josephine Baker: "zdegenerowana" artystka w spódniczce z bananów
Taniec
Agata Siniarska zatańczy na festiwalu w Berlinie
Taniec
Taneczne święto Indii
Taniec
Primabalerina z Teatru Bolszoj opuściła kraj. "Wstydzę się Rosji"