Aktualizacja: 18.04.2018 17:56 Publikacja: 18.04.2018 17:33
Foto: AFP
Parlament Europejski przegłosował w środę rezolucję krytykującą sposób nominacji Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego Komisji Europejskiej, czyli najwyższego rangą urzędnika w kluczowej unijnej instytucji. Niemiec był wcześniej szefem gabinetu przewodniczącego KE i w sposób ekspresowy i — zdaniem jego krytyków — naruszający przepisy, awansował na kluczowe stanowisko.
Sprawą zainteresowali się eurodeputowani, którzy poświęcili Selmayrowi debatę, co jest ewenementem w historii UE: urzędnicy nigdy nie budzili zainteresowania polityków. Tym razem jednak chodziło o osobę, która faktycznie rządzi Komisją Europejską w imieniu Jean-Claude Junckera. A do tego jest niemieckim chadekiem. Najdalej idące postulaty żądały powtórzenia procedury konkursowej. Ostatecznie jednak ta poprawka została odrzucona i rezolucja mówi o konieczności “ponownego zbadania” tej procedury oraz poprawienia standardów na przyszłość. Skandal nadszarpnął wizerunkiem Selmayra i Junckera, ale uniknęli kary i konieczności dymisji Niemca.
Zdecydowana większość eurodeputowanych opowiedziała się za rezolucją, w tym również delegacja PO. Natomiast PiS wstrzymał się od głosu i nie przyłączył się do krytyki nominacji Selmayra. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego dlatego, że zostały odrzucone jego radykalne poprawki, które szły dalej w krytyce całej procedury i nawoływały do ponownego otwarcia nominacji. Jednak inni deputowani Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, mimo odrzucenia ich radykalnych poprawek, rezolucję poparli, bo stanowiła ona kompromisową, ale jednak ostrą krytykę Komisji. Podobnie zachowali się Zieloni.
To ciekawe zachowanie w sytuacji, gdy właśnie Selmayr uważany jest przez PiS za zwolennika łagodniejszego kursu wobec Polski. Według nieoficjalnych informacji rozpowszechnianych przez PiS Timmermans ma być złym policjantem, a Juncker, czyli w praktyce Selmayr na polecenie Angeli Merkel, ma dążyć do kompromisu. Wyrazem tego było tajne spotkanie Adama Bielana, wysłannika Jarosława Kaczyńskiego, z Selmayrem w rezydencji Ambasadora RP przy UE. Po tym spotkaniu posłowie PiS zgłosił poprawki do ustaw sądowniczych, które częściowo uwzględniają rekomendacje Komisji Europejskiej.
Anna Słojewska z Brukseli
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Państwowej Komisji Wyborczej o wyłączenie sędziów mających rozpoznać skargę na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Decyzja w sprawie samej skargi ma zapaść jeszcze w środę po południu.
Żaden ze ściganych polityków nie złamał prawa. To zemsta. Nagonka przekracza wszelkie granice - tak była premier Beata Szydło broniła Marcina Romanowskiego, który - jej zdaniem "nigdy nie uchylał od stawienia się w prokuraturze czy składania wyjaśnień, kiedy był o to proszony". W poniedziałek, 9 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zadecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec Romanowskiego. Beata Szydło była też pytana o Karola Nawrockiego, "obywatelskiego" kandydata, który startuje z poparciem Prawa i Sprawiedliwości".
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Karol Nawrocki, „obywatelski” kandydat PiS na prezydenta RP, spotkał się z mieszkańcami Siedlec, gdzie podjął temat inflacji oraz odniósł się do gorącej w ostatnim czasie kwestii cen masła.
Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł PiS, został zatrzymany przez policję - podają TVP Info i TV Republika. Poseł, zasłoniwszy się immunitetem, odmówił poddania się kontroli drogowej i badaniu trzeźwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas