Emmanuel Macron chce, by 31 października był ostatecznym terminem brexitu

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że 31 października powinien być "ostatecznym" terminem bardzo opóźnionego wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Aktualizacja: 04.06.2019 00:40 Publikacja: 04.06.2019 00:30

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

Emmanuel Macron był jednym z europejskich przywódców, którzy sprzeciwiali się przyznaniu Wielkiej Brytanii długiego przedłużenia brexitu, gdy termin przeniesiono z marca na koniec października.

- Myślę, że jest to ostateczny termin. Nie chcę, aby nowa Komisja i nowe władze się tym zajmowały - powiedział odnosząc się do mianowania nowych szefów najważniejszych instytucji w UE.

- Zwlekanie jest wielkim błędem - mówił prezydent Francji. - Wierzę, że teraz musimy wdrożyć decyzję Brytyjczyków. Z wyjątkiem sytuacji, gdy Brytyjczycy sami zdecydują się na coś innego - dodał.

Jednocześnie Macron przyznał, że zgodzi się na kolejne przedłużenie brexitu, jeśli Wielka Brytania będzie potrzebowała dodatkowego czasu na przeprowadzenie drugiego głosowania. 

Według pierwotnego harmonogramu Wielka Brytania, po notyfikowaniu 29 marca 2017 roku woli wyjścia ze Wspólnoty na podstawie artykułu 50 Traktatu o Unii Europejskiej, miała opuścić Unię 29 marca 2019 roku. Jednak, wobec trzykrotnego odrzucenia przez Izbę Gmin wynegocjowanej przez Theresę May umowy ws. brexitu (w głosowaniach z 15 stycznia, 12 marca i 29 marca), a także odrzuceniu przez Izbę Gmin w głosowaniu z 13 marca możliwości wyjścia z UE bez umowy (tzw. twardy brexit), Bruksela zgodziła się na opóźnienie brexitu - najpierw do 12 kwietnia/22 maja, a potem do 31 października (przy czym Wielka Brytania może wyjść z Unii przed tą datą).

W tzw. głosowaniach orientacyjnych przeprowadzonych w Izbie Gmin żadne z rozwiązań impasu, alternatywnych wobec umowy Theresy May, nie zdobyło większości. Najbliżej większości była propozycja wejścia przez Wielką Brytanię w unię celną z UE po brexicie.

Umowa wynegocjowana przez May była za każdym razem odrzucana m.in. głosami części posłów Partii Konserwatywnej i popierającej rząd Demokratycznej Partii Unionistycznej. Powodem sprzeciwu polityków partii rządzącej wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez szefową rządu jest zawarty w niej mechanizm tzw. backstopu, czyli tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE, aby uniknąć odtworzenia regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co stałoby w sprzeczności z postanowieniami tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej.

17 maja lider Partii Pracy Jeremy Corbyn poinformował o fiasku rozmów między rządem May a labourzystami ws. ponadpartyjnego porozumienia, które miało pozwolić przyjąć umowę ws. brexitu.

24 maja Theresa May zapowiedziała ustąpienie ze stanowiska szefowej rządu - do dymisji poda się 7 czerwca.

Do walki o schedę po May zgłosiło się kilkunastu polityków torysów. Faworytem do objęcia funkcji lidera Partii Konserwatywnej jest Boris Johnson, który zapowiedział, że brexit na pewno nastąpi 31 października - z umową lub bez umowy.

W wyborach do PE torysi ponieśli historyczną porażkę - zdobyli 9,1 proc. głosów zajmując dopiero piąte miejsce.

Brytyjczycy podjęli decyzję o wyjściu z UE w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Za wyjściem z Unii głosowało 51,89 proc. respondentów, przeciw - 48,11 proc. Zwolennicy pozostania w UE stanowili większość spośród głosujących w Szkocji (62 proc.) oraz Irlandii Północnej (56 proc.), a także na Gibraltarze (95,9 proc.).

Emmanuel Macron był jednym z europejskich przywódców, którzy sprzeciwiali się przyznaniu Wielkiej Brytanii długiego przedłużenia brexitu, gdy termin przeniesiono z marca na koniec października.

- Myślę, że jest to ostateczny termin. Nie chcę, aby nowa Komisja i nowe władze się tym zajmowały - powiedział odnosząc się do mianowania nowych szefów najważniejszych instytucji w UE.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 956
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 955
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 954
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 953