Odwołano premierę filmu o Bondzie

Odwołano premierę filmu o Jamesie Bondzie w Pekinie. „Słoneczniki" przechodzą kwarantannę w Tokio. Polskie instytucje działają w pogotowiu.

Aktualizacja: 05.03.2020 05:10 Publikacja: 04.03.2020 17:06

Carlos Santana. Jego koncert zaplanowano w Krakowie na 17 marca

Carlos Santana. Jego koncert zaplanowano w Krakowie na 17 marca

Foto: materiały prasowe

Zgodnie z tytułem „Nie czas umierać" producenci najnowszego odcinka przygód Jamesa Bonda zrezygnowali z kwietniowej premiery w Pekinie oraz tournée gwiazd. Jak podaje „Variety", to duży cios, ponieważ poprzedni film zanotował w Chinach dziesiątą część liczonych na 900 mln dolarów globalnych wpływów. Teraz chińskie kina są zamknięte. Włoskie odnotowały w weekend wpływy o 2 mln euro mniejsze niż tydzień wcześniej.

Chopin i Azja

W Polsce szczególnie z Chinami i innymi krajami azjatyckimi powiązany jest świat muzyki klasycznej. Na 2 października zaplanowano rozpoczęcie najważniejszej polskiej imprezy, jaką jest Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, który odbywa się w pięcioletnim cyklu. W tym roku zanotowano rekordową liczbę zgłoszeń z Chin – aż 100. Już wiadomo, że połowa ze 160 młodych artystów, którzy zostali zakwalifikowani do eliminacji, pochodzi z Azji. Głównie to Japończycy i Chińczycy, a jak pokazały ostatnie lata, bez nich trudno wyobrazić sobie finałową rywalizację.

Na razie eliminacje są zaplanowane na drugą połowę kwietnia. W poniedziałek Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma podjąć decyzję, czy przesłuchania nie zostaną przełożone na wrzesień.

Dwutygodniowy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena rozpoczyna się już pod koniec marca. Organizatorzy uspokajają jednak, że nie powinno być problemów, ponieważ wszyscy artyści urodzeni w Azji przylecą do Warszawy z Ameryki.

7 marca miał się odbyć w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach pokaz spektaklu „W głowie W" Mangrova Teatro z Turynu. Został odwołany, podobnie jak Gala MocArty 2019 RMF Classicw Warszawie. Decyzja wynika z polityki korporacji.

- Najbliższe spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędą się zgodnie z planem repertuarowym. Na bieżąco monitorujemy sytuację i w przypadku wytycznych ze strony właściwych organów, Wojewody Mazowieckiego, w sprawie odwoływania wydarzeń kulturalnych niezwłocznie podejmiemy stosowne działania i poinformujemy o nich na naszej stronie internetowej - powiedziała "Rzeczpospolitej" Agnieszka Wolak
kierownik działu literackiego i marketingu największego teatru w Polsce.

Wirtualne targi

Do tej pory największe konsekwencje dotknęły branżę, która teoretycznie jest najmniej zagrożona wirusem, czyli rynek księgarski, książki czytać można bowiem nawet podczas kwarantanny lub unikając udziału w życiu publicznym. Na razie tylko francuski wydawca „Dżumy", która zniknęła z półek, ma względne powody do zadowolenia. Jednak wydawnictwa drukujące książki w Chinach mogą odczuć opóźnienia w produkcji oraz dostawie książek.

W całą branżę księgarską uderzyło odwołanie targów literatury dziecięcej w Bolonii, przesuniętych na maj, a także targów w Londonie, Paryżu, Lipsku będących najważniejszym spotkaniem wydawców na rynku niemieckim.

– Nikomu to na dobre nie wyjdzie, ale też paniki nie ma, musimy się po prostu przeorganizować, przenosząc do maili i Skype'a to, co mogliśmy zrobić podczas bezpośrednich spotkań – powiedziała „Rzeczpospolitej" Ewa Bolińska-Gostkowska, odpowiedzialna za zakupy zagraniczne i sprzedaż w Wydawnictwie Znak. – Targi w Londynie zostały odwołane dopiero we wtorek, przestały bowiem mieć sens, gdy wycofała się z nich „wielka piątka" światowych wydawców.

Ranga londyńskich targów bierze się stąd, że wraz z frankfurckimi tworzą globalną ekstraklasę: przyjeżdżają tam liczni reprezentanci wydawnictw ze świata, w tym Azji.

– Mamy wtedy szansę zdiagnozować, jakie dominować będą światowe trendy tematyczne oraz w szacie graficznej – mówi Ewa Bolińska-Gostkowska. – Ale także związane z takimi stosunkowo nowymi graczami na rynku książki, jak producenci seriali HBO, Netflix czy Disney, który miał w Londynie ogłosić uruchomienie nowej platformy internetowej Disney+. Ogłaszane są też największe kontrakty i transfery. Tylko na targach można wyłowić z milionowej oferty to, co się może okazać nieoczekiwanym przebojem. Jednak jesteśmy w stałym kontakcie z wydawcami, agentami, skautami i to, co miało się stać na targach, zrobimy w bardziej skomplikowanej formule kontaktu internetowego.

Koncerty jak metro

Pierwszym wielkim koncertem w najbliższym czasie będzie występ Carlosa Santany 17 marca w krakowskiej Tauron Arenie.

– W naszym kalendarzu nic się nie zmienia, wszystko zależy do organizatora, a także od decyzji stosownych władz. Jeśli takie będą, będziemy odpowiednio do nich reagować – powiedziała nam Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzeczniczka prasowa krakowskiej Agencji Rozwoju Miasta.

Tymczasem zarząd Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych (SOIAR) poinformował, że monitoruje sytuacje, zaostrza warunki przestrzegania higieny. Uważa jednak, iż nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do twierdzenia, że uczestnictwo w imprezach artystycznych i rozrywkowych – również tych o charakterze masowym – stanowi potencjalnie większe zagrożenie związane z wirusem niż korzystanie z centrów handlowych, ze środków transportu publicznego, miejsc kultu religijnego, szkół lub uniwersytetów.

Na 13 i 14 marca zaplanowano w Katowicach galę Fryderyka, nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, która od zeszłego roku odbywa się w z udziałem publiczności. W hali centrum kongresowego w 2019 r. bawiło się co wieczór 8 tys. fanów oraz gwiazdy, producenci, wydawcy. Obawy o odwołanie gali wywołał precedens związany z katowickimi targami gier komputerowych. Miało się tam przewinąć 200 tys. uczestników, w tym ze świata. Po decyzji wojewody – impreza odbyła się bez publiczności. Teraz „sprawy są opiniowane".

W dniach 20–29 marca zaplanowany jest Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jak powiedziała nam Joanna Kiszkis, rzeczniczka wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol, spektakle grane są bez zmian. Zmienić to może tylko ewentualne ogłoszenie zakazu przez odpowiednie urzędy.

Zgodnie z tytułem „Nie czas umierać" producenci najnowszego odcinka przygód Jamesa Bonda zrezygnowali z kwietniowej premiery w Pekinie oraz tournée gwiazd. Jak podaje „Variety", to duży cios, ponieważ poprzedni film zanotował w Chinach dziesiątą część liczonych na 900 mln dolarów globalnych wpływów. Teraz chińskie kina są zamknięte. Włoskie odnotowały w weekend wpływy o 2 mln euro mniejsze niż tydzień wcześniej.

Chopin i Azja

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 936
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 935
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 934
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 933
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 932