United Surveys, SWG (Włochy), INSA (Niemcy) i OpinionWay (Francja) w ramach Europejskiego Projektu Badawczego (EuNIRI), przeprowadziły międzynarodowe badanie nastrojów społecznych w obliczu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie i na świecie. Wyniki pochodzące z Francji są uzupełnieniem publikowanych w ostatnich dniach wyników z Polski, Włoch i Niemiec.
Z badania wynika, że co piąty Francuz zdecydowanie obawia się zachorowania, a 39 proc. boi się tego w umiarkowanym stopniu. Łączny współczynnik obaw wynosi 59 proc., przy 41 proc. ich braku. Jest to wynik zdecydowanie wyższy niż w przypadku Polski, gdzie skumulowany wskaźnik obaw związanych z zachorowaniem wynosi niewiele ponad 35 proc. Dla przypomnienia, w Niemczech jest to obecnie 45,5 proc., a najwyższy wśród czterech krajów ujętych w badaniu notujemy we Włoszech – 67 proc.
We Francji zanotowano również bardzo wysoką wartość indeksu paniki. Zaniepokojenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa osiągnęło 84 proc., a 38 proc. Francuzów zdecydowanie obawia się obecnej sytuacji.
Większość Francuzów pozytywnie odnosi się do działań władz związanych z próbami powstrzymania epidemii. 71 proc. uważa, że podjęto wszystkie niezbędne kroki lub zrobiono to, choć można było wprowadzić dalej idące rozwiązania. 26 proc. jest zdania, że państwo nie podjęło wszystkich niezbędnych kroków. Jest to zdecydowanie wyższy wynik niż w Niemczech (41 proc.) i nieznacznie niższy niż we Włoszech (74 proc.). W Polsce wskaźnik pozytywnych ocen radzenia sobie rządu z epidemią wyniósł 60 proc., przy 30 proc. ocen neutralnych i jedynie 10 proc. negatywnych.