Pakiet ustaw, tworzących tzw. tarczę antykryzysową, Sejm przyjął pod koniec ubiegłego tygodnia, w poniedziałek pracował nad nią Senat, we wtorek trafiła z powrotem do izby niższej, a następnie niezwłocznie podpisał ją prezydent. Mimo imponującego tempa, rząd pracuje już nad kolejnymi zmianami. Gdy tarcza antykryzysowa była jeszcze w Sejmie, do wszystkich resortów trafiło pismo z prośbą o przygotowanie kolejnych propozycji.
O tym, że przepisy będą wkrótce gotowe, mówi „Rzeczpospolitej” rzecznik rządu Piotr Müller. – Zbieramy propozycje z poszczególnych resortów, by przygotować dodatkową ustawę. Decyzje o jej zakresie będą podejmowane lada dzień – mówi.
Co się w niej znajdzie? Tego rzecznik rządu nie ujawnia. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że głównym celem jest dostarczenie płynności małym i średnim firmom oraz oczywiście walka ze spodziewanym wysokim bezrobociem.
W celu ograniczenia bezrobocia Sejm wcześniej uchwalił już tzw. świadczenia postojowe. To rodzaj jednorazowej wypłaty z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, z którego będzie mogło skorzystać około 2,2 mln osób.