Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 27 118 osób. Od środy liczba pacjentów wzrosła o 607. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 5 260.

O 787 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 9 113 wolnych łóżek (25,15 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Dworczyk o walce z epidemią: Na tle innych państw wypadamy dobrze

Obecnie 2 620 osób - o 83 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 19,63 proc. i jest najwyższa od początku epidemii.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 853 wolne respiratory - 24,56 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Poseł Andrzej Sośnierz: Być może musimy wprowadzić godzinę policyjną

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 36 231 łóżek i 3 473 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 180 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 24.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 38,2 tys. i wynosi 434 991. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 78,7 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 14 listopada, czyli 131 dni temu.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 15 tys., w ciągu tygodnia - o 119 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 722 856 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Obostrzenia. Prof. Gut: Luzowania nie będzie, nie ma powodu

Według danych z 24 marca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 11,4 mln próbek pobranych od ponad 11,08 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 77,1 tys. próbek dziennie - najwięcej od początku epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 347 475.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.