Z badania, które przeprowadzono na brytyjskim Uniwersytecie Oksfordzkim wynika, że wziewny lek o nazwie budesonide, którego używają chorzy na astmę, przyspiesza powrót do zdrowia po COVID-19. Badacze twierdzą, że aby dał efekt, wystarczy stosować go dwa razy dziennie. Może on także zmniejszyć ryzyko hospitalizacji. Eksperci zaznaczają jednak, że zauważyli, że u osób powyżej 50. roku użycia, które są bardziej narażone na powikłania COVID-19, należy go zacząć stosować zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów. 

Naukowcy podkreślają, że wynik badania jest przełomowy nie tylko dlatego, że lek może pomóc dochodzić do zdrowia w warunkach domowych, ale także dlatego, że jest stosunkowo tani i łatwo dostępny. Leki, o których mowa, dostępne są wyłącznie na receptę. Jeżeli zmienione zostaną ich wskazania, i zostaną zatwierdzone do walki z COVID-19, prawdopodobnie będą mogli przepisywać je także lekarze rodzinni.

Zdaniem badaczy wstępne wyniki badania mogą zmienić praktykę kliniczną na całym świecie. W związku z tym, że w wielu krajach dostępnych jest coraz mniej łóżek szpitalnych dla pacjentów, niezwykle ważne jest, aby jak najwięcej osób leczyć w warunkach domowych.

- Znaleziono dowody na to, że stosunkowo tani, szeroko dostępny lek o bardzo niewielu skutkach ubocznych, pomaga osobom z wyższym ryzykiem powikłań COVID-19 szybciej wyzdrowieć I Poprawić ich samopoczucie - powiedział Chris Butler, lekarz rodzinny z południowej Walii i profesor podstawowej opieki zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim. - Przewidujemy, że lekarze na całym świecie, którzy opiekują się osobami z COVID-19, wezmą pod uwagę te dowody przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia - dodał.

Badaniem objęto 1800 pacjentów powyżej 50. roku życia, z których część cierpiała na choroby współistniejące. Inni badani byli w wieku co najmniej 65 lat, ale dotąd nie chorowali.  Przez dwa tygodnie 751 pacjentów po zakażeniu koronawirusem otrzymywało dwa razy dziennie kortykosteroidy wziewne w jednej dawce, która zawierała 800 mikrogramów leku. Osoby te średnio o trzy dni szybciej mogli pokonać COVID-19 niż inni. Częściej unikali też hospitalizacji.

Jak zauważyła jedna z autorek badania, prof. Mona Bafadhel, do leczenia COVID-19 w warunkach domowych zaleca się obecnie jedynie paracetamol. Działa on jednak jedynie przeciwbólowo i może zmniejszyć gorączkę. Kortykosteroidy w postaci wziewnej mogą natomiast działać przeciwzapalnie w obrębie płuc.

- Po raz pierwszy mamy wysokiej jakości dowody na skuteczne leczenie, które można zastosować dla osób, które są najbardziej narażone na wystąpienie cięższej postaci choroby - zaznaczył prof. Richard Hobbs z uniwersytetu w Nuffield. - W przeciwieństwie do innych sprawdzonych metod leczenia, budezonid jest skuteczny w leczeniu domowym i we wczesnych stadiach choroby. To kamień milowy w tej pandemii i duże osiągnięcie w badaniach środowiskowych - dodał.