44-letnia Palin to była wicemiss Alaski (z 1984 roku), najmłodsza z dotychczasowych gubernatorów tego stanu i pierwsza kobieta na tym stanowisku.

McCain - podczas wiecu w Dayton w Ohio - formalnie ogłosił ją republikańską kandydatką na wiceprezydenta. "Z dumą zawiadamiam, że zdecydowałem się na wybór kogoś, kto umie wystąpić przeciwko specjalnym interesom, kto ma doświadczenie sprawowania władzy wykonawczej i kto potrafi współpracować z opozycją" - powiedział.

Decyzja jest zaskakująca. Palin nie była dotąd wymieniana wśród polityków rozpatrywanych przez McCaina. Najwyżej oceniano szanse Mitta Romneya, Toma Ridge'a, Tima Pawlenty'ego czy Joe Liebermana. Jeszcze w czwartek John McCain w wywiadzie radiowym przestrzegał, by żadnego z kandydatów pojawiających się na "giełdzie" nie traktować jako pewniaka.

Palin jest ulubienicą konserwatystów ze względu na działania na rzecz radykalnych cięć podatków i sprzeciw wobec aborcji. Jej osoba może pomóc McCainowi uzyskać poparcie chrześcijańskiej frakcji w partii, a także zdobyć głosy kobiet.

Palin jest gorliwą chrześcijanką, zapalonym myśliwym, członkiem National Rifle Association - wpływowego konserwatywnego lobby radykalnie sprzeciwiającego się wszelkim ograniczeniom w posiadaniu broni. Zirytowała ekologów przez zignorowanie problemu niedźwiedzia polarnego, który według alaskich obrońców przyrody jest gatunkiem zagrożonym i wymaga ochrony.

Ze swym mężem Toddem, etnicznym Eskimosem, ma pięcioro dzieci. Jej najmłodszy syn Trig, urodzony w kwietniu bieżącego roku, ma zespół Downa. Choć wykryły to badania prenatalne, matka postanowiła utrzymać ciążę. Najstarszy syn państwa Palin, Track, wstąpił do armii USA i we wrześniu zostanie wysłany do Iraku.

McCain i Palin zmierzą się w walce o Biały Dom z parą demokratów: Barackiem Obamą i Joe Bidenem.

Obama i Biden pospieszyli z gratulacjami dla pani gubernator. W oświadczeniu napisali, że to "kolejny dodający otuchy znak, że stare bariery w polityce [USA] upadają" i określili Palin jako "godną podziwu osobę", która "doda nowy ton" kampanii.

Rzecznik kampanii Obamy, Bill Burton, wytknął republikańskiej kandydatce na wiceprezydenta brak doświadczenia w polityce zagranicznej czyli to, za co często krytykowany jest sam Obama.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ